Prázdninový úlovek státu: chlubí se vrácením flašky za 3 koruny

STÁT SE CHLUBÍ

Prázdninový úlovek státu: chlubí se vrácením flašky za 3 korunyNOVÉ
Dokumentace nalezeného alkoholu, pivo bylo vráceno za 3 koruny Foto: FOTO: ÚZSVM
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nemá starosti jen s Klinikou nebo Invalidovnou. Musí řešit i zanechané předměty, které likviduje, nebo prodává. Výtěžek pak jde do státního rozpočtu – stejně jako vratná pivní láhev, kterou úředníci zaevidovali a vytěžili 3 koruny ze zálohy. Bizarního případu ÚZSVM si všiml Business Monitor24.

Říká se, že halíře dělají talíře, nebo přeneseně, že malé činy dělají velkého člověka. Na ÚZSVM si nicméně tuto filosofii vzali k srdci a o prázdninách se pochlubili přímo „kolosálním“ příspěvkem do státního rozpočtu a na svém Facebooku v červenci zveřejnili příběh o tom, jak vrátili pivní láhev.

„Prázdninové zajímavosti ÚZSVM – Každá koruna dobrá. Naše olomoucké pracoviště obohatilo státní rozpočet o tři koruny,“ stojí výmluvně zkraje minipříběhu zveřejněného úřadem. „Získalo totiž pivní láhev a krabici vína, které propadly v přestupkovém řízení. Jedinec zřejmě neznalý vyhlášek Olomouce popíjel alkohol na veřejném prostranství, což v tomto srdci Hané není dovoleno. Nádoby byly nešťastníkovi zabaveny, jejich obsah zlikvidován a láhev odnesena do výkupu. Utržené tři koruny za vrácenou láhev pak olomoučtí pracovníci odvedli do státního rozpočtu.“

ÚZSVM se po zveřejnění textu s přiloženou fotografií nalezeného piva a krabicového vína stalo terčem posměchu i kritiky. Většina negativních reakcí mířila na zdánlivou nesmyslnost celého kroku, který podle řady diskutujících musel stát zbytečné prostředky navíc s výsledkem minimálního zisku.

„Postarat se i o tyto kuriózní případy patří mezi naše povinnosti. Stejně jako například likvidace bezcenných či hygienicky závadných předmětů z odúmrtí či z trestné činnosti. Tímto způsobem nám například připadají i předměty, jimiž se trestné činy nebo přestupky páchají (palírny, pěstírny konopí, zakrvavené nože či sekery apod.). Nebo zvířata, která jsou týrána a odebírána nezodpovědným majitelům. Tuto činnost vykonávají naši zaměstnanci v rámci své standardní pracovní náplně, tudíž nepředstavuje žádné dodatečné náklady,“ cítil ÚZSVM potřebu vyjádřit se v nastalé diskuzi.

Nárůst popularity na FB o 30 %

Do ní se zapojili i například Svobodní, kteří by Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových rovnou zrušili. „Úřad je zbytečný, do roku 2002 neexistoval a nikomu nechyběl,“ míní ve svém programu „Zrušíme 26 úřadů“ Svobodní. „Úřad lze zrušit bez náhrady. Daňoví poplatníci by ušetřili dvě miliardy ročně. Všech 1854 úředníků by mohlo jít pracovat do soukromého sektoru. Majetek úřadu v účetní hodnotě 10,63 miliard by měl být rozprodán v dražbě.“

„Co se týče našich prázdninových zajímavostí, drtivá většina ohlasů na tuto zábavnou rubriku je veskrze pozitivních a naprostá většina lidí i novinářů chápe, že se jedná pouze o pobavení čtenářů a nikoli o popis běžné denní činnosti úřadu (jedná se o příběhy nasbírané za několik let),“ vysvětluje zařazení podobných kuriozit mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. „Jistá politická strana to pravda nepochopila, ale nemůžete se nikdy zavděčit všem. O popularitě této rubriky svědčí mimo jiné to, že nám díky ní vzrostl počet podporovatelů na Facebooku o cca 30 procent.“

Úřad se v poslední době dostal do povědomí zejména kvůli případu autonomního centra Klinika. Budova je podle úřadu obývána aktivisty nelegálně a žádá tak pomocí žaloby vyklizení tohoto domu na Žižkově. Nedávno pak ÚZSVM informovalo o tom, že se nikdo nepřihlásil do výběrového řízení na odkoupení pražské Invalidovny.

Čtěte také: Stát si láme hlavu s Klinikou. ‚Obsazení budovy nemusí být hned ilegální‘

637 milionů je moc, pražskou Invalidovnu nikdo nechce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články