‚Džihádista John‘ se stáhl. Islamisté mají nového kata

Pomsta za porážku

‚Džihádista John‘ se stáhl. Islamisté mají nového kataNOVÉ
Islamista měl před popravou zřejmě proslov. Foto: Reprofoto: The Daily Mail
2
Svět

vb Echo24

Radikálové z Islámského státu (IS) se v posledních dnech snaží vzpamatovat z porážky, kterou jim uštědřili Kurdové za pomoci Svobodné syrské armády a dalších ozbrojených skupin u strategického města Tall Abjad. Islamisté, kteří tak přišli o důležitý zásobovací uzel, se pomstili alespoň tím, že popravili nepřátelského zajatce. 

Hrdlořezové z IS tento týden zveřejnili sérii fotografií, jež chladnokrevnou vraždu zachycují. Na fotografiích je vidět muž s tmavými vlasy a knírkem, který v oranžové kombinéze klečí uprostřed pouště. Světová média uvádějí, že popravený muž se jmenuje Abdulláh Basír Anís a údajně se jedná o člena Islámské armády, tedy frakce, která po boku Kurdů bojuje proti IS.

Za klečícím mužem stojí popravčí zahalený do černého hávu. Svým vzezřením silně připomíná nechvalně proslulého „Džihádistu Johna“, který popravoval rukojmí IS dříve a který se zřejmě stáhl do ústraní poté, co se podařilo odhalit jeho skutečnou identitu. Přezdívka „John“ zřejmě odkazovala na jeho britský původ.

Další fotografie zachycují samotnou popravu. Muž byl popravčím přitlačen k zemi a nemilosrdně podřezán. Na další fotce pózuje radikál s uřezanou hlavou. Všechny fotografie jsou v dobré kvalitě a nesou všechny znaky propagandistických materiálů Islámského státu. Objevily se domněnky, že jde jen o „výstřižky“ (printscreeny) z videa, jež islamisté zveřejní později. 

Světová média naznačují, že zveřejněním fotografií se islamisté snaží odvést pozornost od zdrcující porážky, kterou tento týden utrpěli u města Tall Abjad. Toto město, které leží přibližně 80 km severně od Rakky – neoficiálního hlavního města Chalífátu – se totiž nachází přímo na hranici s Tureckem a pro islamisty představovalo důležitý zásobovací uzel. 

Čtěte také: VIDEO: Zajatec si vykopal vlastní hrob. Pak ho zastřelili

Islamisté povraždili další gaye. Shodili je ze střechy