Taťka Putin chrání Ukrajinu před zvířecími politiky, učí komiks

Proruská propaganda

Taťka Putin chrání Ukrajinu před zvířecími politiky, učí komiksNOVÉ 3
Svět

pf Echo24

Cesta k ovládnutí veřejnosti vede přes přesvědčení malých dětí, uvědomili si proruští separatisté na východě Ukrajiny. Kvůli lepšímu vnímání invaze do této země se tedy rozhodli začít vydávat dětský časopis Zdvořilí malí lidé. V něm znevažují chování vládnoucích představitelů Petra Porošenka a Arsenije Jaceňuka, pozitivně vykreslen je v něm naopak ruský prezident Vladimír Putin. Nového magazínu si všimlo rádio Svobodná Evropa.

Nemilosrdný vládce továrny na cukrovinky Fašiston, oblečený do kalhot v barvách americké vlajky společně se zlou Pakůňkou předává sladkosti Ukrajincům s prasečími hlavami. Všemu nesouhlasně přihlíží dobře oblečený muž, jemuž nikdo neřekne jinak než Taťka, jenž svými rysy výrazně připomíná vládce Kremlu Putina. To jsou hlavní postavy nového měsíčníku pro nejmenší.

Příběhy zvířecích hrdinů začaly v půlce února vycházet na východě Ukrajiny okolo města Luhansk. Jejich vydavatelem je skupina separatistů silně sympatizujících s ruskou invazí do této části země. Časopis bude vycházet v nákladu zhruba 1000 výtisků.

„Jedná se o duchovně-patriotistický model vzdělávání. Chceme u našich dětí probudit odvahu, aby nemusely vyrůstat ve strachu. Musí být otevřené, zdvořilé a čestné. Jako praví obránci naší země,“ prohlásil editor magazínu Sergej Kolesnikov.

Jméno časopisu je inspirováno přezdívkou ruských jednotek, které roku 2014 zabraly poloostrov Krym. Na jejich počest byly už v některých městech na východě Ukrajiny vztyčeny oslavné sochy. Příběh Zdvořilých malých lidí má být dalším krokem k popularizaci vojenského zásahu v zemi.

První část časopisu vypráví pomocí kresleného příběhu jednání amerického podnikatele Fašistona, který se snaží ovládnout zkorumpované ukrajinské politiky. Prezident Porošenko je ve vyprávění zobrazen jako chamtivé prase, zatímco předseda vlády Jaceňuk vystupuje v roli nechápajícího králíka.

„Fašiston tedy napekl své zlé cukrovinky a předal je své asistence Pakůňce, aby je rozdávala na náměstí. A každý člověk, který je ochutnal se okamžitě změnil v hrůzostrašného a zlého. Fašiston pak vydal rozkaz ke krádeži veškeré radosti ze země,“ píše se v časopise.

V druhé bloku magazínu vystupuje naopak výrazně kladný hrdina Taťka. Dobře oblečený muž s rysy Vladimíra Putina uděluje dětem rady, jak být statečný a čestný. „Jsem milý. Všichni mě díky tomu milují,“ prohlašuje hrdina.

Obrázkový časopis byl ovšem kladně přijat pouze na východě Ukrajiny. V ostatních částech země bylo vydávání zvířecích příběhů označeno jako proruská propaganda a následně zakázáno.

Čtěte také: Ruská propaganda jede: Ukrajinci ve Lvově oslavují Hitlera

Američanka hájila Putina. Po příjezdu do Ruska dostala pokutu