Norové si budou měnit pohlaví, jak zrovna chtějí. Vyplní formulář

Genderová fluidita v norské praxi

Norové si budou měnit pohlaví, jak zrovna chtějí. Vyplní formulářNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Norský ministr zdravotnictví předložil návrh zákona, na jehož základě si lidé budou moci změnit pohlaví, aniž by museli podstoupit operaci nebo absolvovat hormonální léčbu. Bude jim stačit vyplnit formulář. Tento návrh ministra zdravotnictví Bena Høiea vítá lidskoprávní organizace Amnesty International. Označuje jej za historický průlom a nabádá norské poslance, aby pro změnu legislativy hlasovali a „ukončili tak desetiletí diskriminačních praktik“.

Návrh zákona je přelomový v tom, že by o právní změně pohlaví rozhodovaly úřady. V Norsku, stejně jako v mnoha dalších evropských státech, musí nyní osoby, které chtějí oficiálně změnit pohlaví, podstoupit několikaletý proces. Musí například absolvovat psychiatrické vyšetření, hormonální léčbu a operaci. Podle Patricie Kaateeové z Amnesty International se jedná o „velmi rušivý proces“.

„Norsko je hodně vepředu, co se týče práv LGBT menšin. Náš současný systém pro právní změnu pohlaví je však nepřijatelný a nezměněný funguje už téměř 60 let. Tento návrh je v souladu s lidskými právy,“ prohlašuje souhlasně ministr Høie.

V novém návrhu zákona se píše, že „osoba, která cítí, že se její pohlaví liší od pohlaví, se kterým se narodila, má právo na základě svých vlastních zkušeností k jeho změně“. Lidé tak změny pohlaví dosáhnou jednoduše: vyplní formulář a pošlou jej na nejbližší daňový úřad, který registruje statusy obyvatel.

„Jedná se o stejný postup, kterým si měníte již od roku 2008 jméno. Můžete to dokonce udělat jedním kliknutím na internetu,“ upřesňuje Ingvild Endestadová ze sdružení obhajující práva LGBT menšin. Podle serveru Local se očekává, že zákon bude schválen parlamentní většinou hlasů.

Věk potřebný ke změně pohlaví by se navíc podle návrhu zákona měl snížit ze stávajících 18 na 16 let. Nutný k němu nemá být ani rodičovský souhlas. U dětí mladších 16 let, které nebudou mít podporu rodičů, rozhodnou „v jejich nejlepším zájmu“ úřady.

Čtěte také:

Pentagon chce ‚legalizovat‘ transgenderové vojáky

Budou naše děti genderově fluidní?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články