‚Kdekoliv najdete Izraelce, podřízněte mu hrdlo,‘ řekl Abbásův poradce
NAPĚTÍ MEZI PALESTINOU A IZRAELEM
K násilí vůči Izraelcům vyzval Palestince poradce předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Podle serveru izraelského deníku The Times of Israel měl Abú al-Ajnajn říct, aby lidé podřezávali Izraelcům hrdla. Izraelský koordinátor vládních aktivit na území Palestiny varoval al-Ajnajna před následky jeho slov.
„Kdekoliv najdete Izraelce, podřízněte mu hrdlo,“ řekl Abú al-Ajnajn v rozhovoru s palestinským zpravodajským serverem Donia al-Watan. Odpovídal přitom na otázku k normalizaci vtahů palestinských představitelů s Izraelem. „Jsem proti rozhovorům, jednáním, schůzkám a normalizaci ve všech jejích podobách s izraelskou okupací,“ zněla podle The Times of Israel druhá část jeho odpovědi.
Ostře na výroky člena ústředního výboru nejvýraznější frakce Organizace pro osvobození Palestiny, Fatahu, reagoval izraelský koordinátor vládních aktivit na území Palestiny Yoav Mordechaj, který al-Ajnajnovi vzkázal, že by se v návaznosti na svá slova mohl v budoucnu setkat s následky. Vyzval rovněž vedení palestinské samosprávy, aby odsoudilo al-Ajnajnovy výroky.
Sultán Abú al-Ajnajn je radikálními výroky směrem k Izraelcům již známý. V roce 2013 vyzvalo pět amerických kongresmanů Abbáse, aby jej kvůli podpoře terorismu odvolal. Mahmúd Abbás to ale odmítl s tím, že al-Ajnajn byl oficiálně zvolen.
Abbás způsobil poprask v Evropském parlamentu
Není to přitom tak dlouho, co v Izraeli způsobil skandál výrok samotného Mahmúda Abbáse na půdě Evropského parlamentu (EP). Abbás podle AFP ve čtvrtek v EP, zjevně improvizovaně, arabsky poznamenal, že nedávno „několik rabínů v Izraeli jasně žádalo, aby vláda otrávila vodu s cílem zabít Palestince“. Abbásovy výroky zachytila televize. Izraelský premiér Netanjahu ještě týž den v reakci obvinil Abbáse z „šíření pomluv v Evropském parlamentu“.
Předseda palestinské samosprávy se proti nařčení z antisemitismu ohradil. „Palestina je kolébkou tří monoteistických náboženství a my odmítáme útoky proti všem těmto náboženstvím,“ zdůraznil v sobotním prohlášení Abbás.
Palestinský vůdce uvedl, že informace řady médií o předpokládaných vyjádřeních několika rabínů se ukázaly jako nepodložené. Poznamenal přitom, že „neměl v úmyslu útočit na židovství ani zranit židovský národ kdekoli na světě“.
Pan Ki-mun apeluje na vytvoření dvou států
Představitele Palestiny a Izraele přitom v pondělí vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun ke spolupráci. Podle něj může legitimní aspirace Izraelců a Palestinců uspokojit jedině řešení v podobě dvou států, na kterých se mezi sebou domluví. Pan Ki-mun je momentálně v Palestině a v Izraeli na oficiální návštěvě.
Podle Pan Ki-muna by obě země měly spolupracovat také s Evropskou unií, OSN, USA a Ruskem. Uvedl, že násilí není nikdy řešením. „Takové činy jsou přesně naplánované, aby zasévaly strach a nejistotu,“ řekl na pondělní tiskové konferenci s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem
„Taktéž musí být jasné, že téměř 50 let okupace mělo zničující vliv na životy Palestinců, oslabilo jejich víru v pokojné řešení tohoto konfliktu … a nepřineslo bezpečí Izraelcům,“ dodal Pan Ki-mun, přičemž vyzval vedoucí představitele obou stran, aby urychleně přijali konkrétní opatření na obnovení naděje.
Ban Ki-moon meets @PresidentRuvi today in Jerusalem. Remarks here; https://t.co/a9oY5Ic9KT pic.twitter.com/EFVdZYBxb3
— UN Spokesperson (@UN_Spokesperson) 27. června 2016
Nejvyšší představitel OSN také přivítal oteplení vztahů mezi Izraelem a Tureckem, což je podle něj „významný a nadějný signál pro stabilitu v regionu“.
Pan Ki-mun: Blokáda Gazy je nespravedlivý trest
V úterý navštívil Pan Ki-mun Pásmu Gazy, kde kritizoval jeho blokádu, kterou považuje za nespravedlivý trest. Podle něj toto opatření „dusí obyvatele, ničí ekonomiku a brání obnově“ tohoto pobřežního území. Pásmo má za sebou od roku 2008 tři ozbrojené konflikty s Izraelem, při tom posledním v roce 2014 bylo značně poškozeno.
„Je to kolektivní trest, za který by měly zodpovědné osoby nést zodpovědnost,“ řekl podle agentury AFP Pan Ki-mun. OSN v pásmu provozuje několik škol, do nichž chodí děti palestinských uprchlíků.“ Až 70 procent lidí v Gaze potřebuje humanitární pomoc. Polovina mladých lidí má malou nebo žádnou naději sehnat práci a žádnou vyhlídku na splnění svých snů,“ prohlásil generální tajemník.
Izrael blokádu zavedl, když se vlády nad pásmem po vyhraných volbách v roce 2006 ujalo radikální a Izraeli nepřátelské hnutí Hamás.