Co všechno už Zeman řekl k Ukrajině? Best of

ZPOCHYBŇOVÁNÍ A ZPOCHYBŇOVÁNÍ

Co všechno už Zeman řekl k Ukrajině? Best ofNOVÉ
Domov

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si pozvalo na kobereček českého velvyslance v Kyjevě, aby protestovalo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana k situaci v zemi. Co všechno už Zeman k Ukrajině řekl?

"Něco jiného je obsazení Krymu, který nikdy k Ukrajině nepatřil, ten daroval Nikita Chruščov Ukrajině v roce 1954, aniž by se kohokoli ptal. Nu a něco úplně jiného je vpád na území cizího státu. Protože když budete argumentovat problematikou menšin, ruskojazyčných nebo jakýchkoliv jiných, tak spustíte řetězovou reakci, no a dovedeno ad absurdum, to by také Rusové mohli požadovat ochranu svých občanů v Karlových Varech a to by si asi nikdo z nás nepřál."
(rozhovor pro ČTK u příležitosti desátého výročí vstupu Česka do EU, 9. dubna 2014)

"Chtěl bych s jistou dávkou politického cynismu říci, že Krym je ztracen a že konec konců nikdy nepatřil Ukrajině, kromě doby, kdy jeho poněkud podivný vůdce Nikita Chruščov, tedy vůdce Sovětského svazu, věnoval Krym Ukrajině jako dar."
projev na konferenci Česko očima Evropy, Evropa očima Česka, 11. dubna 2014)

"Občanská válka na Ukrajině se musí pravdivě pojmenovat. Je to doopravdy občanská válka. Může se z ní stát i ruská invaze. Zatím je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel."
rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)

"Sankce vůči Rusku jsou neefektivní. Pokud by došlo k ruské invazi na Ukrajině, jsou sankce nutné a to včetně vojenských opatření."
rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)

"Bohužel Ukrajina je země, která si díky té občanské válce sama ničí svůj průmyslový potenciál, tím mám na mysli Donbas. A vytváří jakési hluboké příkopy mezi ruskojazyčným obyvatelstvem a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem."
rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)

"Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda. A já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou. Úvahy o tom, že tam sice jsou, ale jsou na dovolené, mně připadají poněkud komické, protože v současné době je východní Ukrajina asi nejhorší místo na dovolenou."
rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)

"Pan premiér (Bohuslav Sobotka - pozn. red.) by měl počkat až se prokáže, zda Rusko skutečně vstoupilo na Ukrajinu. Pokud něco nevím jistě, tak se k tomu nevyjadřuji a mlčím. Invazní armáda se totiž neskládá z několika stovek dobrovolníků, ty by postřílela i naše česká armáda během jednoho týdne."
rozhovor pro stanici Frekvence 1, 5. září 2014)

"Jeden můj známý řekl, že ukrajinský konflikt a občanská válka je něco jako chřipka. Ale je tu nemoc, o které skoro nikdo nemluví. Zavíráme oči a myslíme si, že je to pouze starost novinářů, že je to pouhá propaganda. A toto nebezpečí představuje Islámský stát."
projev na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, 26. září 2014)

"Ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc."
projev na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, 26. září 2014)

"Ve Španělsku byla také občanská válka a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců."
(rozhovor s českým novináři při návštěvě Lipska, 9. října 2014)

"Podle mne je nejdůležitější pochopit, že na Ukrajině je prostě občanská válka. Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem."
rozhovor pro ruskou televizní stanici První kanál, 17. listopadu 2014).

Čtěte také: Kyjev si předvolal českého velvyslance. Protestuje proti Zemanovým výrokům