3 dny na průchod. Makedonie dala uprchlíkům zelenou

Ochrana před zločinci

3 dny na průchod. Makedonie dala uprchlíkům zelenouNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Makedonský parlament schválil ve čtvrtek změny v azylovém zákonu, které poskytnou běžencům mířícím do západní Evropy tři dny na legální průchod Makedonií. Toto opatření má chránit běžence před zločineckými gangy a před pokusy projít zemí po nebezpečných trasách.

Bývalá jugoslávská republika se v poslední době stala velkou tranzitní cestou pro tisíce migrantů prchajících přes Řecko z blízkovýchodních a afrických zemí před válkou nebo chudobou. Legalizovat průchod běženců se vláda rozhodla mimo jiné i kvůli kritice, že jejich stíháním je úřady ohrožují na zdraví a životě.

Novela, která vstoupí v platnost už příští týden, umožňuje migrantům požádat o dočasný azyl buď hned na hranicích, nebo na nejbližší policejní stanici. To jim na tři dny umožní, aby cestovali Makedonií bez porušení zákonů.

Migranti často ze strachu před policií jdou po makedonském severojižním železničním koridoru, který vede od řeckých hranic k Srbsku. Při střetech s vlakem jich dosud zahynulo více než 25. Makedonská média také informují, že na migranty se zaměřily některé zločinecké skupiny, které je okrádají nebo kvůli výkupnému unášejí.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články