Nová polská vláda? Ministr zahraničí neumí žádný cizí jazyk

Nová polská vláda

Nová polská vláda? Ministr zahraničí neumí žádný cizí jazykANALÝZA 2
Svět
Sdílet:

Předsedkyně polské sněmovny Ewa Kopaczová, kterou v pondělí pověřil prezident, aby sestavila budoucí kabinet, v pátek prezentovala kandidáty na ministry ve své vládě. Největším překvapením a zároveň nejhorší nominací se jeví nový ministr zahraničí: Grzegorz Schetyna neumí žádný cizí jazyk.

Polská politika prochází zásadní proměnou. Po sedmi letech odchází Donald Tusk, nový předseda Evropské rady, přičemž ho nahrazuje jeho pravá ruka, druhá žena v této funkci v historii našich sousedů.

Nový kabinet byl členy vládní Obyvatelské platformy vyhlížen se značnými obavami. Donald Tusk představoval velmi silného lídra, který se snažil vypořádat s každým, kdo ho mohl ohrozit. Po jeho odchodu z národní politiky tak přišel těžký okamžik – nedopustit propuknutí vnitrostranických bojů a nalézt adekvátní náhradu. Ta se nenašla a různé frakce uvnitř Platformy o sobě dávaly hlasitě znát.

S tím se musela vypořádat Ewa Kopaczová, která nakonec převzala otěže. Možné rozpory značně ovlivnily sestavování kabinetu. Budoucí premiérka v pátečním poněkud nervózním projevu zdůraznila, že chce sjednotit stranu. Právě to jí někteří komentátoři vyčítali. Upřednostnila zájem partaje před zájmem Polska, zaznívalo.

Kdo je budoucí polská premiérka?

Již samotné jmenování nové premiérky vzbudilo značné rozpaky. Ewa Kopaczová se dosud vyznačovala spíše bezmeznou poslušností vůči svému nadřízenému než schopnostmi, a názory má prý takové, jaké jsou zrovna potřeba. Nepříliš dobrou vizitku jí dělá i domovská organizace, Radom je totiž jedním z mála velkých měst, kde vládne opoziční Právo a spravedlnost. Politické body nepřináší ani labilní až hysterické chování budoucí premiérky. Zatímco Donald Tusk dokázal zachovat klid i v těch nejnepříznivějších situacích, ona sama se s odporem těžko srovnává. To jsou bezpochyby důvody, proč sklízí kritiku nejen věčně nespokojené opozice, ale i některých stranických kolegů.

Týdeník Do Rzeczy připomíná politické začátky této 57leté pediatričky. Svou kariéru odstartovala koncem 90. let za podpory lidovců, nakonec se však rozhodla pro vstup k perspektivnější konkurenci. Tam se po několika měsících stala předsedkyní místní organizace, když na stranické hlasování přivezla autobus plný zdravotních sester, které zrovna zapsala do partaje.

Čtěte také:

'Jsem žena a ty neválčí.' Polská premiérka začala zostra

Polsko má náhradu za Tuska, premiérkou je Kopaczová

Silné emoce vzbuzovala také v Obyvatelské platformě, jedna z bývalých oblastních kolegyň přirovnala její metody k bolševickým. Vnitrostranické šarvátky a boje o místo v hierarchii zvládala výborně, ačkoli k těm nejvyšším pozicím Ewě Kopaczové dopomohly dobré vztahy s premiérem. Tusk si ji oblíbil poté, co mu pomáhala s péčí o těžce nemocnou sestru. Vzájemná spolupráce se od té doby prohlubovala, až se stala stranickou dvojkou.

V roli předsedkyně sněmovny podle kolegů uspěla. To se ovšem nedá říci o jejím předchozím působišti na ministerstvu zdravotnictví. Jak připomíná Wprost, po příchodu do resortu ohlásila, že reformy, jejichž příprava se odhadovala na sedm let, zvládla ona za 50 dní. Nakonec se ukázalo, že místo hotových zákonů jsou připraveny pouze náčrty, a zakročit musel protektor Donald Tusk. Jako podařený se ukázal tah s vakcínami proti prasečí chřipce, které odmítla koupit, i když člen Platformy Wprost prozradil, že na to prostě nebyly peníze.

Opozice jí nemůže přijít na jméno zejména v souvislosti s katastrofou u Smolenska. Po návratu z Ruska přesvědčovala, že spolupráce s tamními složkami je bezchybná, místo neštěstí bylo velmi důkladně prohledáno a všechny nalezené ostatky pečlivě identifikovány. Tyto informace se nakonec ukázaly jako nepravdivé a pozůstalí museli nechat provést vlastní genetické testy, aby pohřbili skutečně své blízké.

Ministr zahraničí, který neumí žádný cizí jazyk

Podle Ewy Kopaczové bude hlavním cílem příštího kabinetu „obnovení důvěry Poláků k vládě“. Na prezentaci kandidátů, jejichž seznam již viděl prezident, se objevilo celkem pět nových tváří, což při celkovém počtu sedmnácti ministerstev nepředstavuje až tak zásadní změnu. Ministra vnitra Bartłomieja Sienkiewicza, který nedokázal zabránit a následně ani objasnit odposlechy vysokých politických funkcionářů, vystřídá Teresa Piotrowská, o níž Kopaczová prohlásila, že „dovede vládnout tvrdou rukou“. Změní se i ministři infrastruktury, administrace a spravedlnosti. Polepší si také ministr obrany Tomasz Siemoniak, prezidentův oblíbenec, který u svého resortu zůstane, ale zároveň se stane vicepremiérem.

Největší překvapení a zároveň nejhorší nominace, tak se jeví návrh nového ministra zahraničí. Tím by se měl stát Grzegorz Schetyna, v minulosti vicepremiér, ministr vnitra a dvojka Platformy, kterého Donald Tusk coby potencionálního rivala raději odstranil a na jeho pozici dosadil právě Ewu Kopaczovou.

Schetynova frakce začala poslední dobou vystrkovat růžky, on sám nedávno prohlásil, že uvažuje o kandidatuře na předsedu strany. Podle komentátorů byl tak za příslib loajality spolu se svým věrným kolegou instalován do vlády. Otázkou ale zůstává proč právě ministerstvo zahraničí. Ačkoli Schetyna momentálně působí jako šéf komise pro zahraniční záležitosti, ideálním kandidátem by byl pro jiné resorty, než je tento, zvlášť když neovládá žádný cizí jazyk.

Sikorski jde do sněmovny

Kufry tedy balí v mezinárodní politice zběhlý Radosław Sikorski. Přesune se do sněmovny, kde v roli předsedy, pokud bude zvolen, nahradí Ewu Kopaczovou. Ta prohlásila, že pro současného šéfa diplomacie znamená nová funkce kariérní postup, vždyť ze dvou předchozích předsedů se stal prezident a premiérka.

Radosław Sikorski možná doplatil na tichou válku, kterou vede s Bronisławem Komorowskim. Tomu se původně nelíbila ani Kopaczová v roli premiérky, ale podle informací Newsweeku na ni kývl, když se objevila možnost zbavit se současného šéfa ministerstva zahraničí.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit