1 Zákon o státním podniku

Senátoři s politickými trafikami předhánějí Babiše

NOVÉ

Témata: , , ,

Skoncovat s přidělováním politických trafik, dohazováním lukrativních postů a vypisováním zlatých padáků chce skupina senátorů. Příští týden proto svým kolegům předloží návrh zákona o státním podniku, který má zavést výběrová řízení pro obsazování dozorčích rad a statutárních orgánů státních podniků. Chtějí tak vytvořit tlak na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten podle nich s přípravou zákona, který slibuje už řadu měsíců, váhá. A navíc se prý ukazuje, že si chce rozhodování nechat sám pro sebe.

Trafiky pro někdejší poslance ODS Tluchoře, Fuksu a Šnajdra, milionové odměny pro management Letiště Praha či společnosti EGAP. To jsou podle senátora Libora Michálka (BEZPP) jen některé příklady z minulosti, kterým by měl zabránit zákon o státním podniku. Už příští středu iniciativu zhruba desítky senátorů projedná horní komora parlamentu.

Zákon, který je jednou z protikorupčních norem Rekonstrukce státu, měl původně připravit ministr financí. Začátkem roku ale prohlásil, že si s přípravou návrhu neví rady. Vznikl proto alespoň speciální vládní výbor, který má posuzovat personální nominace jednotlivých ministrů. Nejde ale o systémové řešení. Jenže Andrej Babiš na přípravě zákona, který by upravil obsazování dozorčích rad státních firem, stále pracuje. A senátoři se obávají, že si chce velkou část rozhodování nechat pro sebe.

„Návrh zákona mělo původně předložit ministerstvo financí, ale zatím jsou k dispozici jen teze, z nichž vyplývá, že si ministr financí chce ponechat rozhodující pravomoci při obsazování výběrové komise,“ varoval ve čtvrtek senátor Michálek s tím, že by tak Babiš měl pod palcem klíčovou část personálního výběru.

Senátoři připomínají, že na nedostatky ve spravování a řízení státem vlastněných podniků v minulosti opakovaně upozorňovala například Bezpečnostní informační služba. Jejich návrh mimo jiné počítá s tím, že se pro státní podniky zavede podobný režim otevřených výběrových řízení, jako dnes funguje ve služebním zákoně. Počítá se i se zavedením transparentnějších pravidel pro odměňování.

Přidat by se měla i ČSSD

„Z dozorčích rad se i nadále stávají politické trafiky, do nichž jsou ‚za odměnu‘ dosazováni současní či bývalí politici, často bez ohledu na jejich kvalifikaci či předchozí zkušenosti,“ stojí v návrhu jako jeden z důvodů pro předložení zákona.

Skupina senátorů doufá, že by se k nim příští týden na schůzi mohli přidat i někteří kolegové ze sociální demokracie. Těm by totiž mohlo vadit hrozící posilování pozice Andreje Babiše v případě, že by si jeho resort ponechal nominace do výběrové komise.

Kromě Michálka se k návrhu připojili i další senátoři napříč politickým spektrem – namátkou Jitka Seitlová, Patrik Kunčar, Alena Dernerová či Václav Láska.

I pokud by návrh nakonec v legislativním procesu narazil, měl by podle Michálka minimálně vyprovokovat ministra financí k nějaké aktivitě. A zajistit, aby si rozhodující vliv na dosazování lidí do dozorčích rad neponechal právě jen resort Andreje Babiše.

Čtěte také: Vláda má schválit kladivo na trafikanty. Chybí mu údernost


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.