2 Patří do starého centra?

Facka staré Praze? U Anežského kláštera vyroste bytovka

AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Na pražském Starém Městě vzniká nová hypermoderní budova. Bytový dům U Milosrdných se šesti nadzemními a jedním podzemním podlažím má vyrůst hned vedle Kláštera sv. Anežky České. Projekt architekta Zdeňka Fránka, který se výraznými barvami i tvary na první pohled odlišuje od historické zástavby, je teď ve fázi stavebního řízení.

Masivní budova má okna stylizovaná do tvarů obličejů, které podtrhuje bílá, lososová, růžová a tmavě šedá barva. Co na laika působí na první pohled jako nevkus, má u odborníků zastání.

„Je to zajímavý dům a Fránek je vynikající architekt, jeden z nejlepších, co u nás jsou. Dostal řadu ocenění za své stavby,“ řekl deníku ECHO24.cz historik architektury Zdeněk Lukeš. A fasáda z obličejů? „Krásný nápad. Nevidím na tom nic špatného. Pokud respektuje měřítko okolní zástavby, tak proč ne. Nemůžeme se neustále klepat před novou architekturou a dělat jenom napodobeniny,“ soudí Lukeš.

Společnost Praga Progetti e Investimenti plánuje postavit moderní bytový dům na křižovatce ulic Kozí a U Milosrdných. V podzemí domu má vzniknout parkoviště pro 36 aut a technické zázemí, přízemí bude místem pro obchody a v pěti patrech jsou plánované byty. Uvádí to úřední deska Prahy 1. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví se stavbu snažila zarazit už ve fázi územního řízení, ale neuspěla.

Proti novému bytovému domu se zkoušela postavit i jedna z místních obyvatelek. Stavební odbor pražského magistrátu ale před dvěma lety jakékoli námitky Marie Formánkové zamítl.

Architekt: Je to zhmotnění pověstí o Golemovi

Architekt Fránek mohutnost stavby obhajuje zhmotněním pověstí o Golemovi. Podle kritiků návrhu ale budova nerespektuje svoje okolí a zmínkami o Golemovi to neobhájí. Novostavba má mimo jiné proniknout i do areálu kláštera a dostat se deset metrů za stávající ohradní zeď.

Proti novému bytovému domu se zkoušela postavit i jedna z místních obyvatelek. Stavební odbor pražského magistrátu ale před dvěma lety jakékoli námitky Marie Formánkové zamítl. Stěžovatelce, která sama bydlí v ulici U Milosrdných, se nelíbilo například to, že jí nová výstavba sníží pohodu bydlení kvůli nedodrženým minimálním odstupům od dalších budov. A nebo že se jí zhorší přísun světla do bytu.

Stížnost na horší pohodu bydlení magistrát zamítl

„V této uvedené námitce odvolatelka neuvedla, v čem spatřuje konkrétně zhoršení kvality pohody bydlení. Proto se nelze k takto uvedené námitce konkrétně vyjádřit. Obecně lze pouze konstatovat, že pohoda bydlení ve vyhlášce o obecných technických požadavcích na výstavbu ani jiných právních předpisech není definována,“ uvedla v únoru 2013 ředitelka stavebního odboru Ivana Jakoubková.

„Je zcela logické, že v souvislosti se zástavbou daného volného pozemku dojde ke zhoršení denního osvětlení v sousedních nemovitostech, studií však bylo doloženo, že normové hodnoty jsou dodrženy,“ tvrdil tehdy pražský magistrát.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.