Nový zákaz: demonstrace budou bez světlic a dělbuchů

Nový zákaz: demonstrace budou bez světlic a dělbuchůNOVÉ
Domov

Změna shromažďovacího zákona

Pavel Baroch

Rachejtle, dělbuchy a další zábavní pyrotechniku by už napříště nesměly objevovat na shromážděních a demonstracích. Vyplývá to z návrhu novely shromažďovacího zákona, který připravilo ministerstvo vnitra.

Prvomájové „oslavy“ krajní pravice s petardami a světlicemi? Příští rok možná naposledy.

Pokud ministerstvo vnitra uspěje se svým návrhem, od 1. července 2015 nebudou smět „účastníci shromáždění mít u sebe střelné zbraně, výbušniny nebo pyrotechnické výrobky“. Podle vnitra se za „shromáždění považují též pouliční průvody“.

Uvádí se to v navrhované novele zákona o právu shromažďovacím, který má ECHO24.cz k dispozici. Smyslem tohoto opatření je podle ministerstva zamezit případným zraněním.

Zákaz zábavní pyrotechniky se přitam vztahuje i na pochody fotbalových fanoučků, kteří by například uspořádali protestní pochod proti vedení fotbalové asociace nebo proti korupci ve fotbale. Právě mezi příznivci fotbalových klubů jsou petardy a světlice dost rozšířené.

Vnitro, respektive policie má s nimi docela čerstvou zkušenost. Na jaře zakročily pořádkové jednotky včetně těžkooděnců proti fanouškům Slavie, kteří mířili na derby se Spartou a na Čechově mostě pod Letnou začali odpalovat zábavní pyrotechniku.

Organizátor pochodu Lukáš Vala tvrdí, že měl s velením policie ústní dohodu, podle níž měli policisté odpálení světlic na mostě tolerovat. Místo toho těžkooděnci proti fanouškům tvrdě zasáhli obušky a některé i zranili. Podle policejního odboru vnitřní kontroly i Generální inspekci bezpečnostních sborů ale bylo všechno v pořádku – Praha totiž reguluje používání zábavní pyrotechniky vyhláškou a policisté jen zjednali veřejný pořádek.

„Zásah jsme vyhodnotili a nezjistili jsme nějaké pochybení,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová. Stejně skončilo i prověřování odboru vnitřní kontroly.

„Nedělal jsem si iluze, že by policie sama přiznala nějaké pochybení,“ reagoval pro ECHO24.cz na výsledky policejní prověrky Lukáš Vala, organizátor průvodu. Fanoušci podle něho chtěli především upozornit na to, že podle jejich přesvědčení byl zákrok příliš tvrdý a zbytečný.

„Na zásah mám pořád  stejný názor,“ poznamenal Vala, podle něhož rozumní fanoušci používají pyrotechniku tak, aby s ní nikoho neohrozili.