Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověk

střet demonstrantů na Malé Straně

Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověkNOVÉ
Sobotní střet v Thunovské ulici. Foto: Print Screen z YouTube
8
Domov
Echo24
Sdílet:

Vedení pražské policie po dvou dnech potvrdilo, že muž v hnědé bundě, který se snažil uklidnit potyčku maskovaných příslušníků krajní pravice s levicovými aktivisty, byl kriminalista. Právě jeho role během střetu na rohu ulic Thunovská a Zámecká na Malé Straně vzbuzovala posléze na sociálních sítích největší kontroverze a policie ohledně jeho zapojení mlžila. Současně znovu odmítla, že by některý z maskovaných mužů byl policista v civilu. Jednalo se prý o „radikální extremisty z fotbalového prostředí“.

Úkolem kriminalisty, který ve zveřejněném videu vystupuje v hnědé bundě s šálou okolo krku a přebíhá mezi jednotlivými stranami hrozícího konfliktu, bylo podle policie „mimo jiné eliminovat možné střety názorově odlišných skupin“.

„Na křižovatce ulic Thunovská a Zámecká v jednu chvíli hrozilo, že k takovému střetu dojde, proto kriminalista zkoordinoval policisty v uniformě, aby oddělili zátarasem obě skupiny, než na místo dorazí posily. Mezi tím začal komunikovat s maskovanými muži a snažil se je přesvědčit, aby od útoku upustili, což se podařilo a vyjma několika předmětů, které prolétly vzduchem, ke střetu skupin nedošlo,“ uvedl k incidentu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pražská policie se podle Daňka bude také zabývat podezřením z přestupku kvůli tomu, že muži byli během protestu maskovaní. Policejní útvar je identifikoval jako radikály ze světa sportu. Podle serveru Antifa.cz se má jednat o známé slávistické chuligány a neonacisty z radikální Tribuny Sever.

V čele průvodu měl být podle serveru Jan “Karlos“ Králík, který je aktivním slávistickým chuligánem a neonacistou a který dokonce odjel pomáhat Pravému sektoru do Kyjeva. Další ze Slávistů přítomný na místě byl podle Antify Tadeáš Svoboda, člen Maisner Gangu a šéf uskupení Pro-Vlast. Davida Litoše zase Antifa identifikovala na základě totožného oblečení, které měl na sobě na demonstraci z loňského ledna. Z dalších pravicových extremistů označil jménem server ještě Davida Hudečka, Ondřeje Šmejkala a Lukáše Vagnera.

Na zveřejněné nahrávce je viditelné, že se muž-kriminalista v hnědé bundě snažil situaci uklidňovat a maskovaným extremistům bránil v tom, aby něčím házeli nebo aby na policisty či aktivisty útočili. Je rovněž patrné, že ho extremisté poslouchali a působilo to dojmem, že se policista v přestrojení s muži zná. „To není nic zvláštního, většina z nich se při svém stylu života s policií seznamuje poměrně často,“ komentoval to server Antifa.cz na serveru.

A co další kriminalisté v utajení?

Přestože pražská policie potvrdila totožnost hlavního antikonfliktního organizátora střetu a odmítla roli maskovaných mužů coby agentů provokatérů, ohledně dotazů na přítomnost dalších kriminalistů v civilu, kteří měli průvod neonacistů podle komentářů na sociálních sítích v přestrojení také doprovázet i nadále mlčí. Z tiskového prohlášení vyplývá, že muž v hnědé bundě spolupracoval pouze s uniformovanými policisty.

Silné zapojení policistů v utajení do konfliktu na Malé Straně, na které upozornil mimo jiné předseda odborové organizace Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek v neděli na svém blogu, bylo ve videu podpořeno i tím, že jeden z maskovaných mužů vstoupil do přilehlé budovy ministerstva vnitra. Podle policie se ale jednalo o náhodu, kdy se chtěl útočník pouze schovat.

Čtěte také: Střet extremistů s aktivisty a zvláštní taktika policie

„Jedná se o budovu ministerstva vnitra na adrese Thunovská 9, kterou využívá Policie České republiky jako technické zázemí. Z našich zjištění a vyhodnocením pořízených záznamů vyplývá, že se jednalo o náhodný vstup resp. vpád účastníka protestu, který zde hledal útočiště. Nakonec mu to však nebylo nic platné, jelikož přístup do útrob budovy nebyl možný. Vzhledem k tomu se téměř vzápětí ocitl zpět na ulici,“ komentoval mluvčí pražské policie.

Postupem policie se bude zabývat i GIBS

Pražská policie se v pondělí ohradila proti kritice související se sobotními demonstracemi. „Přesvědčil jsem se jak na řídícím štábu, tak i přímo v ulicích metropole, že policisté i kriminalisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace. Jejich profesionální nasazení a přístup velice oceňuji, policisté tak zabránili nejednomu vyostření situace,“ uvedl v prohlášení ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Kontrola bezpečnostních opatření a práce policie při demonstracích bude hotová do dvou týdnů, jak požaduje ministr vnitra Milan Chovanec. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že policie svou roli zvládla. Postupem policie během sobotních demonstrací se přitom bude nově zabývat i GIBS.

„Zatím nic nevyšetřujeme, obdrželi jsme pouze podnět a budeme se jím dále zabývat. Pokud vyhodnotíme, že se jedná o působnost generální inspekce, budeme konat, pokud ne, postoupíme záležitost orgánu, do jehož působnosti spadá. V tuto chvíli se nedá říct, za jak dlouho budeme mít k dispozici určité výstupy. Každý případ je velmi individuální,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová bez dalších podrobností.

Na zapojení policie upozornil odborář, pak svá slova mírnil

Předseda odborové organizace Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek v neděli na svém blogu publikoval text, kde označil skupinu útočníků, kteří napadli sobotní průvod levicových aktivistů, za převlečené policisty. V textu také tvrdí, že útok organizoval policista v civilu, který je vidět na záběrech z akce. Dnes na tiskové konferenci prohlásil, že v žádném případě nechtěl svým vyjádřením poškodit policii.

„Nemám žádné informace zevnitř policie,“ řekl Vítek. Je prý ale přesvědčen, že některé policejní složky v akci figurovaly. Zdůraznil, že jde o jeho soukromý názor, závěry prý vyvodil z veřejných videí a fotografií. Podezřelé mu prý bylo i to, že útočníci vycházeli z budovy ministerstva vnitra a to, že nezasáhl antikonfliktní tým. Sám prý ale netušil, že jeho text vyvolá takovou odezvu. „Možná jsem měl volit slova mírněji,“ řekl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články