3 PROTESTY PRO DEMOLICI

Demolice na Václaváku? Klub Za starou Prahu mluví o kulturním zločinu

NOVÉ

Témata: , ,

Proti demolici historického domu v horní části Václavského náměstí, která začala o Velikonocích, nepřestává brojit Klub Za starou Prahu. Ten bourání budovy označil v novém prohlášení za „kulturní zločin“. Zároveň zpochybnil i způsob, jak o něm úřady rozhodly, s tím, že může jít o „podvod“. Proti tomu se pro deník Echo24 ohradila společnost Flow East, která objekt vlastní, i stavební úřad Prahy 1 s tím, že demolice probíhá v souladu s jeho rozhodnutím.

„Na základě jakého dokumentu bylo o letošních Velikonocích v sobotu 15. dubna 2017 zahájeno bourání domu, prozatím nevíme, čekáme na zaslání podkladů od odboru výstavby Prahy 1 na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Pokud by byla demolice domu zahájena na základě havarijního výměru, který pobíhá ve zjednodušeném režimu bez účastníků řízení a neodkladně, považovali bychom tuto skutečnost za podvod,“ stojí v prohlášení, které Klub Za starou Prahu zveřejnil na svém webu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S tím ale nesouhlasí vlastník historického domu. „Společnost Flow East má povolení k odstranění budovy s platností od 12. dubna 2017. Jedná se o standardní povolení na odstranění budovy (nikoli havarijní výměr), jež společnost získala od Prahy 1 v rámci obvyklého řízení,“ uvedla pro Echo24 Veronika Hanzlíková z agentury Best Communications, která developera zastupuje.

Za pravdu firmě dal také stavební úřad Prahy 1, podle kterého se jednalo o „pravomocné rozhodnutí k demolici“ s datem platnosti od 12. dubna 2017. Deníku Echo24 to řekla vedoucí oddělení územního řízení Prahy 1 Tatyana Zacharievová. Také Zacharievová uvedla, že o havarijní výměr, který probíhá ve zjednodušeném režimu bez účastníků řízení a neodkladně a o němž mluví klub, podle ní nešlo.

Proti demolici domu, který se nachází na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, se v minulosti postavila část veřejnosti i odborníků. Podle Klubu Za starou Prahu byla budova od architekta Josefa Schulze, která byla přebudována ve dvacátých letech, „typickým produktem počínající proměny Václavského náměstí v nejvýznamnější obchodní a společenský bulvár nejen Prahy, ale celé první Československé republiky“.

Protichůdné reakce vzbuzuje také návrh novostavby – takzvaný Květinový dům – který plánuje developer na uvolněném místě postavit. Pražští památkáři dali domu v roce 2010 souhlas, ten je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo i ministerstvo kultury. Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil a musela se posuzovat znovu.

Firma Flow East vlastní dům od roku 1994 a náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádělo jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku. Flow East v Praze 1 vlastní devět nemovitostí včetně šesti kulturních památek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Majitel domu na Václavském náměstí už chystá jeho demolici

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.