Demolice na Václaváku? Klub Za starou Prahu mluví o kulturním zločinu

PROTESTY PRO DEMOLICI

Demolice na Václaváku? Klub Za starou Prahu mluví o kulturním zločinuNOVÉ
Povolení k odstranění objektu na Václavském náměstí. Foto:

Foto: Best Communications

3
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

Proti demolici historického domu v horní části Václavského náměstí, která začala o Velikonocích, nepřestává brojit Klub Za starou Prahu. Ten bourání budovy označil v novém prohlášení za „kulturní zločin“. Zároveň zpochybnil i způsob, jak o něm úřady rozhodly, s tím, že může jít o „podvod“. Proti tomu se pro deník Echo24 ohradila společnost Flow East, která objekt vlastní, i stavební úřad Prahy 1 s tím, že demolice probíhá v souladu s jeho rozhodnutím.

„Na základě jakého dokumentu bylo o letošních Velikonocích v sobotu 15. dubna 2017 zahájeno bourání domu, prozatím nevíme, čekáme na zaslání podkladů od odboru výstavby Prahy 1 na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Pokud by byla demolice domu zahájena na základě havarijního výměru, který pobíhá ve zjednodušeném režimu bez účastníků řízení a neodkladně, považovali bychom tuto skutečnost za podvod,“ stojí v prohlášení, které Klub Za starou Prahu zveřejnil na svém webu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S tím ale nesouhlasí vlastník historického domu. „Společnost Flow East má povolení k odstranění budovy s platností od 12. dubna 2017. Jedná se o standardní povolení na odstranění budovy (nikoli havarijní výměr), jež společnost získala od Prahy 1 v rámci obvyklého řízení,“ uvedla pro Echo24 Veronika Hanzlíková z agentury Best Communications, která developera zastupuje.

Za pravdu firmě dal také stavební úřad Prahy 1, podle kterého se jednalo o „pravomocné rozhodnutí k demolici“ s datem platnosti od 12. dubna 2017. Deníku Echo24 to řekla vedoucí oddělení územního řízení Prahy 1 Tatyana Zacharievová. Také Zacharievová uvedla, že o havarijní výměr, který probíhá ve zjednodušeném režimu bez účastníků řízení a neodkladně a o němž mluví klub, podle ní nešlo.

Proti demolici domu, který se nachází na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, se v minulosti postavila část veřejnosti i odborníků. Podle Klubu Za starou Prahu byla budova od architekta Josefa Schulze, která byla přebudována ve dvacátých letech, „typickým produktem počínající proměny Václavského náměstí v nejvýznamnější obchodní a společenský bulvár nejen Prahy, ale celé první Československé republiky“.

Projekt Květinového domu
Projekt Květinového domu Foto:

Foto: Webové stránky společnosti Flow East

Protichůdné reakce vzbuzuje také návrh novostavby – takzvaný Květinový dům – který plánuje developer na uvolněném místě postavit. Pražští památkáři dali domu v roce 2010 souhlas, ten je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo i ministerstvo kultury. Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil a musela se posuzovat znovu.

Firma Flow East vlastní dům od roku 1994 a náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádělo jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku. Flow East v Praze 1 vlastní devět nemovitostí včetně šesti kulturních památek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Majitel domu na Václavském náměstí už chystá jeho demolici

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články