Brunejský sultán zakázal Vánoce. Za jejich oslavu až 5 let vězení

Slavit se smí jen s povolením

Brunejský sultán zakázal Vánoce. Za jejich oslavu až 5 let vězeníNOVÉ
Hassanal Bolkiah Foto: Foto: Reuters
Svět

ac Echo24

V době, kde se v mnoha i nekřesťanských zemích světa slaví Vánoce v různých podobách, v Brunejském sultanátu vešel v platnost nový zákon, který z jejich oslavy udělal trestný čin. Za posílání přáníček, zpívání koled či věšení osvětlení může každý Brunejec nyní skončit až na pět let ve vězení. Slavit se smí jen s povolením od vlády, informovaly britské listy The Telegraph a The Independent.

,,Muslimové, kteří budou během vánočních oslav vystavovat kříže, věšet vánoční osvětlení, zdobit vánoční stromeček, zpívat náboženské písně, posílat vánoční přání, užívat symbolů náboženství, vyrábět dekorace nebo dělat cokoliv, co zahrnuje uctívání tohoto náboženství, jsou proti islámské víře,“ znělo varování brunejských imámů, které vydali měsíc před vyhlášením sultána.

Podle nového nařízení brunejského sultána Hassanala Bolkiaha, které následuje varování imámů, totiž kdokoliv, kdo bude přistižen, jak ilegálně slaví Vánoce, může dostat až pětiletý trest vězení. 

Tento postih se v malé zemi na ostrově Borneo bude vztahovat například i na toho, kdo by si na hlavu vzal santovskou čepici. Obyvatelé země, kteří nejsou muslimského vyznání, sice Vánoce slavit mohou, ale pouze uvnitř svých komunit a především o tom předem musí uvědomit a dostat povolení úřadů.

V konzervativní zemi, kde obyvatelé díky ropnému bohatství nemusí platit daně, školství ani zdravotnictví, žije 65 % muslimů z celkového počtu 420 tisíc obyvatel.

Podle ministerstva náboženských záležitostí otevřené oslavy křesťanských Vánoc stojí proti muslimské víře. ,,Toto opatření jsou zaměřená tak, aby udržela pod kontrolou otevřené a přehnané oslavování Vánoc, které by mohlo poškodit principy a víru muslimské komunity,“ stálo ve vyjádření úřadu. 

Proti bizarnímu zákazu v zemi, kde žije 35% nemuslimská menšina, se z jejích řad postavily desítky lidí, především na sociálních sítích. Na Twitteru vznikl hashtag  #MyTreedom pod kterým brunejští nemuslimové publikují fotografie z oslav Vánoc s většinou rozmazanými tvářemi kvůli trestnímu postihu. Pod hashtagem postují podobné snímky i lidé z ostatních muslimských zemí. 

Brunejský sultanát, který sousedí pouze s Malajsijí, je bývalou britskou kolonií, jíž absolutisticky vládne 68letý Hassanal Bolkiah, jež nahradil ve funkci svého otce již v roce 1967. Se svým jměním v hodnotě 20 miliard dolarů je považovaný za jednoho z nejbohatších lidí na světě.

Čtěte také: Ježíšek, Velký Ukko či Befana. Kdo v Evropě nosí dárky. Podívejte se