Škromach úspěšně tlačí Senátem sklenku vína pro cyklisty

Alkohol pro cyklisty

Škromach úspěšně tlačí Senátem sklenku vína pro cyklisty
Domov

Echo24

Návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu po vypití několika sklenek vína či piva, je znovu ve hře. Úpravu dnes v prvním kole schvalování podpořil Senát výraznou většinou hlasů svých členů. Novelu nyní projednají senátní výbory, dostaly na to tři měsíce.

Návrh předložila skupina senátorů v čele s místopředsedou horní komory Zdeňkem Škromachech (ČSSD), který loni podobnou změnu neprosadil v rámci širších úprav silničního zákona. Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo.

Pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu nicméně novela zachovává, jen ji snižuje ze současných 2500 až 20.000 korun na nejvýše 500 korun. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Zmírnění zákona zdůvodnil Škromach mimo jiné tím, že stávající znění zákona znemožňuje plně využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů. Poukazoval na to, že jindy vytížená policie mívá na cyklisty spadeno právě v okolí sklípků a hostinců.

Zmírnění zákona podpořili i opoziční senátoři, podle nichž se nulová tolerance k alkoholu za volantem či řídítky stejně nedodržuje. Novela by podle nich posloužila rozumným cyklistům, neboť silně podnapilé od řízení neodradí ani stávající zákon.

Novelu předložila dvacítka senátorů nejen z ČSSD. Podepsali se pod ni například předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda, někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, bývalý olomoucký hejtman Martin Tesařík (všichni ČSSD), starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) nebo Jan Veleba s Františkem Čubou (oba SPO).