Velká žaloba proti Facebooku. Připojit se mohou i Češi

Facebook a my

Velká žaloba proti Facebooku. Připojit se mohou i ČešiNOVÉ
Facebooková stránka Foto: FOTO: Facebook
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Facebook nyní vyvolává mezi svými uživateli obrovskou vlnu zájmu o ochranu soukromí. Lidé si v obavě z nových podmínek této sociální sítě sdílejí „obranné sdělení“, kterým chtějí zabránit využití svých dat ke komerčním účelům. Ničemu tím ale nezabrání. Ochrana údajů je ale také předmětem hromadné žaloby, kterou proti Facebooku organizuje vídeňský student práv Max Schrems. I Češi tak můžou zkusit vysoudit zhruba 14 tisíc korun za to, jak firma nakládá s jejich osobními daty.

„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou),“ píší nyní na své profily někteří z uživatelé Facebooku. „Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas!“ tvrdí a vyzývají ostatní, ať si zprávu na profil napíšou také.

Takový apel přitom nikoho před ničím neochrání. Podle serveru hoax.cz, který mapuje šíření poplašených zpráv, se sdělení objevilo poprvé už před dvěma lety. Nyní se ale šíří znovu – zřejmě proto, že Facebook od 1. ledna 2015 mění svoje podmínky užití.

Hoax.cz připomíná, že pro vztah mezi uživateli a Facebookem jsou zásadní právě podmínky užití. Lidé je poprvé schvalují v momentě, kdy si zakládají na sociální síti účet. Přikývnou jim pak znovu pokaždé ve chvíli, kdy se je Facebook rozhodne změnit a oni z něj neodejdou. „Jakékoliv vaše další právní doložky, které jsou rozdílné s pravidly FB, jsou zbytečné a neplatné. A jestliže s pravidly nesouhlasíte, přestaňte Facebook používat,“ radí proto Hoax.cz.

Schrems v žalobě podané u vídeňského soudu obvinil Facebook, že porušuje zákony Evropské unie. Hlavní roli v kauze hraje zpracování dat, ke kterým se sociální síť dostává přes „lajky“ svých uživatelů.

Součástí podmínek je přitom už od loňského roku ustanovení, které se týká například obchodování se jménem a profilovými fotkami uživatelů.

„Povolujete nám použít vaše jméno, profilovou fotku, obsah a informace ve spojení s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem (například značku, která se vám líbí), který poskytujeme nebo zprostředkováváme,“ zmiňuje Facebook, aby vysvětlil: „To kupříkladu znamená, že nás tímto opravňujete, abychom mohli za poplatek firmám nebo jiným subjektům zobrazovat vaše jméno nebo profilový obrázek s vaším obsahem nebo informacemi, aniž bychom vás museli jakkoli finančně odškodnit.“

Čtěte také: Facebook může obchodovat s jmény i fotkami uživatelů

K hromadné žalobě se můžou přidat i Češi

Snaha ochránit si svoje soukromí vyburcovala některé z uživatelů k podání žaloby. Hromadný útok organizuje student práv ve Vídni a aktivista v oblasti soukromí Max Schrems. Na webu europe-v-facebook.org informuje o boji, který vede s irským zastoupením Facebooku. Právě pobočka v Dublinu má na starosti fungování sociální sítě v Evropské unii – tedy i v Rakousku nebo Česku.

Vídeňský aktivista požaduje po Facebooku pro každého žalujícího uživatele odškodnění 500 eur, tedy téměř 14 tisíc korun.

Schrems v žalobě podané u vídeňského soudu obvinil Facebook, že porušuje zákony Evropské unie. Hlavní roli v kauze hraje zpracování dat, ke kterým se sociální síť dostává přes „lajky“ svých uživatelů. Tedy přes odklikávání možnosti „To se mi líbí“ u čehokoli na Facebooku. Ve snaze přinutit sociální sít k tomu, aby fungovala v oblasti ochrany dat zákonně, vyzývá Schrems neamerické uživatele Facebooku, aby se připojili k žalobě na webu Fbclaim.com.

Vídeňský aktivista požaduje po Facebooku pro každého žalujícího uživatele odškodnění 500 eur, tedy téměř 14 tisíc korun. Podle zpráv z konce listopadu se dublinská pobočka zkusila zpochybnit podstatu žaloby tím, že uživatelé po odsouhlasení podmínek nemají na něco takového právo. S tím ale Schrems nesouhlasí a dodává, že v takovém případě by musel Facebook považovat všechny svoje uživatele za mladistvé nebo nesvéprávné.

V první vlně se k žalobě proti Facebooku připojilo 25 tisíc lidí ze stovky zemí světa. Nyní už je registrováno 50 tisíc dalších, kteří se chtějí do boje za ochranu soukromí na sociální síti přidat.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit