Babiš: Proč bychom s komunisty nemohli spolupracovat?

Budoucí vláda?

Babiš: Proč bychom s komunisty nemohli spolupracovat?NOVÉ
Domov

Echo24

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nevylučuje povolební spolupráci, jak po krajských, tak parlamentních volbách, s komunistickou stranou. I když by nechtěl, aby znárodnili jeho Agrofert. Babiš to řekl v rozhovoru pro magazín Týden.

„Nevylučuji nic, je to o lidech. Přece pokud mají všichni problém s komunisty, tak ať je vyloučí. Ale když je lidi volí a mají podporu patnácti procent obyvatelstva této země, tak proč bychom s nimi v některých věcech nemohli spolupracovat?“ uvedl Babiš. „Nám jde o selský rozum a řešení problémů. I když programově se neshodneme, já bych určitě nechtěl, aby znárodnili Agrofert,“ dodal v Týdnu ministr financí.

Co se týká společné vlády ANO a KSČM na celostátní úrovni, Babiš řekl, že „určitě bychom tam s nimi být nechtěli.“ Hned v další větě ale „upřesňuje“, že „pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi.“ „Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?“ klade otázku do příštího roku šéf hnutí ANO, které má nyní nejvyšší volební preference.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pořadu ČT Otázky Václava Moravce na možnou spolupráci s ANO přímo neodpověděl, ale také ji nepopřel.

Zato spolupráci s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem Babiš zcela vyloučil. „Samozřejmě, že ne. V žádném případě. Vždyť se podívejte, jak lže,“ zdůvodnil nemožnost koalice ministr financí a situaci dále rozvedl: „Anebo Kalouskova loutka Plíšek (Martin Plíšek, poslanec TOP 09, pozn. red.). A ten magor a alkoholik Korte (Daniel Korte, poslanec TOP 09, pozn. red.), ten má už úplně vypitej mozek. Co mi kladl za otázky na vyšetřovací komisi, to byla neuvěřitelná ostuda. Navíc taky lhal, když tvrdil, že jsem komisi pro kontrolu odposlechů nedodal zprávy o použití operativně pátracích prostředků Celní správou.“

Naopak současnou, i když napjatou situaci ve vládní koalici nevidí tak dramaticky jako ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle Chovance je totiž vládní spolupráce ČSSD s ANO „milimetr nad propastí“. Babiš to tak nevnímá a vidí to spíše jako osobní záležitost, která se týká jen některých členů vlády, jako je právě ministr Chovanec nebo ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).