1 ZEĎ PROTI TUNELŮM HAMÁSU

Ploty už nestačí. Izrael odřízne Palestince betonovou zdí

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Izrael začal stavět podél hranice s palestinským Pásmem Gazy betonovou bariéru, která ho má ochránit před útoky radikálů z Hamasu. Část ochranné stěny bude zapuštěna do země, aby znemožňovala Hamasu budovat pod hranicí tunely. Pásmo Gazy bylo v letech 2008 až 2014 dějištěm tří válek mezi izraelskou armádou a Hamasem.

Armáda a ministerstvo obrany se k budování zdi nevyjádřilo, izraelské sdělovací prostředky tvrdí, že zátarasy budou zapuštěny hluboko do země a budou na nich detektory, jež zachytí podzemní aktivity. Bariéra by měla pokrýt až 60 kilometrů hranice.

Přímořské Pásmo Gazy je ze severu a východu od Izraele odděleno pozemním plotem, na jihu pak hranicí chráněnou Egyptem. Kvůli tomu, že pásmu vládne Izraeli nepřátelský Hamas, uplatňuje Izrael vůči pásmu pozemní i námořní blokádu.

Palestinci ji obcházeli tunely vyhloubenými do Egypta a pašovali jimi zboží. V roce 2014 se ukázalo, že mnoho tunelů bylo vyhloubeno i ve východním sektoru hranice a Hamas jimi chtěl dostat do Izraele své členy nebo chodby využít při únosech izraelských občanů.

Izraelská armáda asi třicítku těchto tunelů za bojů v roce 2014 a po nich zničila, avšak Hamas v hloubení nepřestal. Letos v květnu Izraelci objevili dvě další chodby, o nichž dosud nevěděli.

Podle agentury AP bylo dnes na hranici vidět jeřáby a těžkou stavební techniku. Podle zdrojů AP má stavba bariéry trvat několik let.

Izrael postavil betonovou zeď také kolem velké části Západního břehu Jordánu a brání tak palestinským radikálům dostávat se snadno na jeho území. Palestinci musejí používat jen přechody střežené izraelskými vojáky.

Čtěte také: Krtek: Palestinský prezident Abbás byl prý agentem KGB

Izraelci zbořili dům Palestince, který ubodal 13letou dívku

,