1 ZEĎ PROTI TUNELŮM HAMÁSU

Ploty už nestačí. Izrael odřízne Palestince betonovou zdí

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Izrael začal stavět podél hranice s palestinským Pásmem Gazy betonovou bariéru, která ho má ochránit před útoky radikálů z Hamasu. Část ochranné stěny bude zapuštěna do země, aby znemožňovala Hamasu budovat pod hranicí tunely. Pásmo Gazy bylo v letech 2008 až 2014 dějištěm tří válek mezi izraelskou armádou a Hamasem.

Armáda a ministerstvo obrany se k budování zdi nevyjádřilo, izraelské sdělovací prostředky tvrdí, že zátarasy budou zapuštěny hluboko do země a budou na nich detektory, jež zachytí podzemní aktivity. Bariéra by měla pokrýt až 60 kilometrů hranice.

Přímořské Pásmo Gazy je ze severu a východu od Izraele odděleno pozemním plotem, na jihu pak hranicí chráněnou Egyptem. Kvůli tomu, že pásmu vládne Izraeli nepřátelský Hamas, uplatňuje Izrael vůči pásmu pozemní i námořní blokádu.

Palestinci ji obcházeli tunely vyhloubenými do Egypta a pašovali jimi zboží. V roce 2014 se ukázalo, že mnoho tunelů bylo vyhloubeno i ve východním sektoru hranice a Hamas jimi chtěl dostat do Izraele své členy nebo chodby využít při únosech izraelských občanů.

Izraelská armáda asi třicítku těchto tunelů za bojů v roce 2014 a po nich zničila, avšak Hamas v hloubení nepřestal. Letos v květnu Izraelci objevili dvě další chodby, o nichž dosud nevěděli.

Podle agentury AP bylo dnes na hranici vidět jeřáby a těžkou stavební techniku. Podle zdrojů AP má stavba bariéry trvat několik let.

Izrael postavil betonovou zeď také kolem velké části Západního břehu Jordánu a brání tak palestinským radikálům dostávat se snadno na jeho území. Palestinci musejí používat jen přechody střežené izraelskými vojáky.

Čtěte také: Krtek: Palestinský prezident Abbás byl prý agentem KGB

Izraelci zbořili dům Palestince, který ubodal 13letou dívku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.