Odmítám, neslyšel jsem, nebudu komentovat, říká Babiš k nahrávce o FAU

Babiš o odposlechu

Odmítám, neslyšel jsem, nebudu komentovat, říká Babiš k nahrávce o FAUAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

Kdo byli „naši,“ kteří klekli na FAU Přerov, Andrej Babiš neprozradil. Nejprve odmítl médiím k poslední nahrávce skupiny Šuman cokoli říci s tím, že už nebude nahrávky komentovat. Nakonec poskytl mailem rozhovor iHNED.cz. V něm říká, že finanční správu nikdy neúkoloval a nahrávka je součást kampaně proti jeho osobě. Většinou však v rozhovoru opakuje že neví, nebo se nebude vyjadřovat.

„Odmítám, že bych finanční správu úkoloval. Finanční správa je nezávislá a bojuje proti únikům DPH a spotřební daně, kterých se historicky dopouštěly hlavně firmy obchodující s pohonnými hmotami,“ řekl serveru iHNED.cz.

Zároveň poukázal na vyjádření poslankyně ANO Jany Lorencové, která napsala knížku o podvodech v lehkých topných olejích. Babiš nyní říká, že v knize Krvavé oleje firma FAU figuruje. Tvrdí, že finanční a celní správa měly vážné důvody zasáhnout, protože tato firma dluží státu obrovské peníze. Dodal, že FAU celkově dluží věřitelům 1,027 miliardy korun, z toho 830 milionů finanční a celní správě. Soud přitom před nedávnem rozhodl, že finanční správa postupovala v tomto případě nezákonně a její argumenty označil za absurdní.

Šéf ANO se odmítl vyjádřit, zda je nahrávka autentická. Na dotazy, kdy a za jakých okolností vznikla odpovídá, že neví. „Já jsem tu nahrávku neslyšel a nechci ji ani poslouchat,“ reaguje. Vyjádřit se odmítl i ke konkrétní větě: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nahrávku v neděli zveřejnila skupina Šuman, jako reakci na tvrzení mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky, že Agrofert nemá se společnost FAU nic společného. Hospodářské noviny před tím uvedly, že finanční správa nechala společnost FAU zlikvidovat, protože vadila právě Agrofertu. Prvoinstanční soud navíc před nedávnem rozhodl, že finanční správa postupovala v tomto případě nezákonně.

Bývalý šéf Finanční správy: Někdo zřejmě porušil mlčenlivost

Podle daňového experta společnosti Apogeo Jiřího Žežulky může nahrávka naznačovat porušení daňové mlčenlivosti. Pokud byla nahrávka pořízena před tím, než se firma FAU dostala do insolvence, tak je podle něj velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost. Samotná kauza podle Žežulky, který byl od května do října 2014 pověřen řízením Finanční správy, může souviset s jednáním a chováním společnosti ještě před příchodem Babiše do funkce ministra.

„Bylo by zajímavé zjistit, ze kterého data ta nahrávka je. Bývalý ministr financí tam mluví celkem konkrétně o dluhu na DPH a dokonce se tam vyslovuje i k nějaké částce. A jestli to bylo ještě předtím, než ta informace prosákla na veřejnost, tedy než se firma dostala do insolvence, tak je velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost,“ uvedl Žežulka pro ČTK. Přitom k informacím z živých kauz by podle něj neměl mít přístup ani samotný ministr financí.

Babiš se na zveřejněné nahrávce zmiňuje o firmě FAU, která se dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. „Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 milionů korun,“ řekl mimo jiné Babiš na nahrávce.

Žežulka dále ČTK řekl, že společnost FAU obchodovala s pohonnými hmotami a obchodování s nimi bylo v hledáčku Finanční správy zhruba od roku 2011. „Z tohoto pohledu ta kauza může souviset ještě s jednáním a chováním společnosti před příchodem bývalého ministra Babiše,“ uvedl.

Zároveň řekl, že za jeho působení v čele Finanční správy se nikdy nestalo, že by správa byla úkolována ministrem financí. „A věřím, že tomu nebylo jinak ani po mém podchodu. Takže Babiše osobně nepodezírám, že by dal nějaký úkol nebo zadání Finanční správě a ta podle toho konala,“ dodal.

FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil. 

Premiér Bohuslav Sobotka nechal likvidaci firmy FAU finanční správou prověřit ministra financí Ivana Pilného. Výsledky má předložit do třiceti dnů.

Čtěte také: Sobotka dal Pilnému 30 dní, aby prošetřil postup daňové správy ohledně FAU