1 Otevřený dopis premiérovi Sobotkovi

Tato země patří šmejdům. Nakopat Lidovky do pr...

Ahoj Slávku,

Promiň, že Ti takhle veřejně tykám a oslovuji Tě tak osobně a familiárně. Je to dnes v zásadě jedno. Všichni všechno sledují, odposlouchávají, a to údajně i legálně. Někdo by můj dopis stejně ukradl a Lidovky by ho zveřejnily. Píši Ti z Teheránu, lehce po půl jedné v noci místního času poté, co jsem si po připojení na wifi přečetl zprávy z Milošovy země.

Českem cloumá skandál. Nějaká hackerská skupina napadla Tvůj soukromý e-mail a na neonacistickém webu White Media zveřejnila část Tvé korespondence. Vzhledem k tomu, že jsme stále tak nějak malí, nevýznamní a v mezinárodním kontextu nanejvýš bizarní, či legrační země, skandál zdaleka nedosahuje rozměrů WikiLeaks soudruha Assange (jen na okraj – Sarah Louise Palinová žádala, ať je souzen podle protiteroristických zákonů, a měla holka pravdu!).

To, co se Ti stalo a co známe v menší, či větší míře všichni, kdo jsme dělali vrcholovou státní funkci, je odporné, ale současně i trestné. Snad se „hony na čarodějnice“ zaměstnané státní zastupitelství a vnitřními rozpory paralyzovaná policie dostane i k řešení tohoto trestného činu, viníky zjistí a budou potrestáni. Platíme daně proto, aby se starali. Jinak by byli zbyteční a my bychom je platit nemuseli. Doporučuji Ti pověřit vyšetřováním Bradáčovou se Šlachtou, ať se ukážou… Promiň, to byl vtip. Vím, že to nemůžeš.

To ale není podstata toho, proč Ti píši. V prostředí smrdutých vod malého českého rybníčku je celá záležitost snad ještě ohavnější. Noviny, dlouho už falešně se odkazující na tradici Peroutky a Čapka (myšleno Lidovky) samozřejmě rozjely primitivně komentovaný přepis Tvých jednotlivých „líklých“ mailů. Mailů ministerského předsedy! Do toho „experti“ na ochranu osobních dat moudroprdně konstatují, že jsi si o to sám řekl, když máš soukromý účet u freemailové firmy (ostatně jako mnoho jiných lidí...). To si ti kreteni myslí, že posta@vlada.cz je bezpečnější?

Chce se mi křičet! Pro Boha, nečtěte to!!! A nakopat celou redakci Lidovek do pr...e za tu nejohavnější ohavnost. Je to na blití. Normální člověk to nečte, nechce o tom nic vědět, je mu Tě líto, cítí se přirozeně ohrožen a nechce, aby se to stalo jemu. A argument, proč by to nepřepisovali, když si to každý na těch White Médiích může přečíst sám, je stejně validní jako když policejní prezident Kolář pro mě zcela neuvěřitelným a bezostyšným způsobem svého času prohlásil: „Já vedu rozhovory, ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, může mu to být jedno.“

Jako bývalý premiér, který má s brutálním zásahem do svého soukromí nezapomenutelnou zkušenost, se chci zastat Tebe, coby premiéra stávajícího. Každý člověk, tedy i premiér má právo na soukromí. Ochrana soukromého vlastnictví, občanských práv a svobod je zcela zásadní. Můj byt, moje e-mailová pošta, moje telefonní rozhovory, moje soukromé schůzky, obyčejné lidské starosti a problémy, starosti i štěstí mojí rodiny nemohou být v demokratické zemi cizím štěstím, cizími problémy a cizími starostmi.

Občas chce třeba desetiletý kluk poslat tátovi do Prahy obrázek na jinou adresu než táta@ t.č.vláda.cz. Občas svěřujeme papíru (mailu) i osobní pochybnosti, osobní problémy a třeba i věci bytostně důvěrné. Nikdo nemá právo brutálně narušovat soukromí a otevírat někomu dopisy. Nicméně, šíření ukradené pošty by mělo být stejně trestné jako vlastní krádež. Tady žádný veřejný zájem neexistuje! Po prosazování EET Tvým ministrem financí Andrejem Babišem můžeme ale očekávat mohutný paralelní tlak „uálů“, podporovaných Fondem proti korupci, Duhovou ligou a Spolkem matek za veřejné kojení na schválení zákona, podle kterého by měl premiér zveřejňovat veškerou osobní korespondenci povinně v měsíční frekvenci. Zákon může mít šanci na schválení. Prečo nie. Veď ja keď chcem volakoho zjebať, tiež to robím verejne, rovnako ako tie karusely a brusely.

23.10.2004 jsem v textu „Kde jste, občanské elity státu?“ uveřejněném v bývalých Lidových novinách napsal: „Ptám se sám sebe, ale i občanů, kde jsou intelektuální, mediální a občanské elity tohoto státu? Jak to, že neprotestují proti takovému narušení soukromí, práv a svobod, které narušuje po listopadu získané svobody a práva lidí v této zemi?“ Ptám se stejně i teď. A asi budu znovu zklamán. Pokud ale připustíme podobné praktiky, pak prosím řekni Milošovi, že se mýlí. Tato země není naše, tato země nám nepatří. Patří šmejdům.

Přeji Ti přes divný start dobrý rok. A pořiď si konečně CryptoCult.

Tvůj Mirek Topolánek


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.