1 Největší světový producent gramofonů

Výrobce gramofonů SEV Litovel loni utržil rekordních 428 mil. Kč

NOVÉ

Témata: , ,

Společnost SEV Litovel, která je největším světovým producentem gramofonových přístrojů v kvalitě Hi-Fi, loni díky rostoucí poptávce zvýšila tržby meziročně o 11 procent na rekordních 428 milionů korun. O rok dřív utržila 386 milionů korun. Zisk podniku loni vzrostl na 67,5 milionu korun z 39,2 milionu korun v roce 2015. informuje o tom výroční zpráva společnosti.

Ředitel SEV Litovel Jiří Mencl ve výroční zprávě uvedl, že společnost loni vyrobila rekordních 124.000 gramofonů. Její produkce se meziročně zvýšila o 13 000 gramofonů. SEV Litovel má v nabídce pět desítek typů gramofonů a výrobní program stále inovuje.

Litovelský podnik už několik let těží z toho, že se prudce zvyšuje obliba gramofonových desek, které zažívají renesanci. Zatímco v letech 2002 až 2009 společnost SEV Litovel ročně vyrobila zhruba 30.000 gramofonů, tak od roku 2010 se její produkce začala zvyšovat. V roce 2010 litovelská firma vyrobila 35.000 gramofonů, o rok později jich bylo 39.000 a v roce 2012 už 50.000 gramofonů. Rostoucí produkci společnost SEV Litovel vykázala také v následujících letech.

Většinu gramofonových přístrojů společnost SEV Litovel loni exportovala. Gramofony prodává prostřednictvím rakouské firmy Audio Systems ve více než 60 zemích nejen pod značkou Pro-Ject, kterou rakouský partner vlastní. Mezi hlavní exportní teritoria patří Británie, Německo, Francie, Spojené státy a Austrálie.

Gramofony se v roce 2016 na celkových tržbách firmy SEV Litovel podílely více než 90 procenty. Zbývající část tržeb připadla na součástky pro automobilový průmysl a na části vláčků.

Mencl ve výroční zprávě uvedl, že kvůli rostoucí poptávce společnost SEV Litovel v roce 2015 koupila výrobní objekt v nedaleké Července, kam přesunula část výroby. Loni pak na okolních pozemcích postavila novou výrobní halu a zahájila přípravu stavby další haly.

Společnost SEV Litovel zahájila činnost v roce 1999. Navazuje na tradici v elektromechanickém a elektrotechnickém průmyslu, která vznikla v Litovli před více než 50 lety v tehdejším podniku Tesla Litovel. Firma na konci loňského roku v Litovli a Července zaměstnávala v průměru 383 pracovníků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Křetinského EPH loni klesl zisk na 20,9 miliardy, tržby ale vzrostly

Společnost IMMOFINANZ za první pololetí získala z pronájmu v ČR 293 milionů


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.