Biskup vrací úder: Řešíte splachování, Polsku nerozumíte
Dopis šéfovi europarlamentu
Polský biskup Wiesław Mering v otevřeném dopise zareagoval na prohlášení předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze na současnou situaci v Polsku. Ta podle něj není dokladem absence demokracie, ale pouze volby ukázaly, že obyvatelé Polska touží po změně. „Ti, kteří dosud vládli, názorem obyvatel vládu tratí; a proto se odmítají podřídit výsledkům voleb a k uskutečnění svých zájmů zneužívají rovněž Evropský parlament,“ píše polský biskup. A zároveň si rýpl, že EP je „přetížen řešením velmi důležitých otázek, jako například délkou plamene svíčky či povoleným množstvím vody ve splachovací nádrži“.
Schulz označil počínání polské strany Právo a spravedlnost (PiS) za obdobu státního převratu a za svá kritická slova se odmítl omluvit poté, co jej k tomu vyzvala polská premiérka Beata Szydlová, která jednobarevnou vládu vede.
Čtěte také: Schulz: Situace v Polsku má charakter státního převratu
Celé prohlášení biskupa Wiesława Meringa
„S velkým údivem a rozhořčením jsem si přečetl Váš názor o údajném převratu v Polsku. Skutečně znám svou zemi lépe než Vy; žiji zde už sedmdesát let a ujišťuji Vás, že prezidentské a parlamentní volby nejsou dokladem absence demokracie. Volby pouze ukázaly, že většina běžných obyvatel mé země touží po změnách.
Problém tkví v tom, že ti, kteří dosud vládli, názorem obyvatel vládu tratí; a proto se odmítají podřídit výsledkům voleb a k uskutečnění svých zájmů zneužívají rovněž Evropský parlament. Váš parlament je jistě přetížen řešením velmi důležitých otázek, jako například délkou plamene svíčky či povoleným množstvím vody ve splachovací nádrži.
Dnes již v Bruselu nevidím politiky s vysokou úrovní, lidi prahnoucí po společném dobru států tvořících Unii. Politická korektnost ruku v ruce s řešením malicherností nepřispívá k moudrosti. Je škoda, že jste – jak řekl jednou prezident Chirac – „přišel o příležitost mlčet“.
Vím, že nezměníte své stanovisko a Polákům se neomluvíte. K tomu, aby jste uznal svou chybu, potřebujete přece většinu. A proto v době „svátků zimy“ (jak nazýváte svátky Božího narození) Vám přeji rozvahu, moudrost a větší fantazii. Wiesław Mering, Biskup Włocławský.“ (Do češtiny přeložila Lucie Sulovská.)
Čtěte také: Když nevíš, jak dál, vypeskuj Poláka
PiS během prvních týdnů po říjnovém volebním triumfu naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s údajně problematickou minulostí a provedla zmíněné změny na ústavním soudu. Tento krok označuje opozice i právní experti za neústavní a kritika se ozývá i od vlivných zahraničních médií. PiS tvrdí, že žádná pravidla neporušuje.
Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek podepsal spornou novelu zákona o veřejnoprávních médiích, kterou kritizovala opozice a znepokojení nad ní vyjádřila i Evropská komise. Změny umožní nové vládě dosazovat do vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi.