1 Dopis šéfovi europarlamentu

Biskup vrací úder: Řešíte splachování, Polsku nerozumíte

PROHLÁŠENÍ UVNITŘ

Témata: , ,

Polský biskup Wiesław Mering v otevřeném dopise zareagoval na prohlášení předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze na současnou situaci v Polsku. Ta podle něj není dokladem absence demokracie, ale pouze volby ukázaly, že obyvatelé Polska touží po změně. „Ti, kteří dosud vládli, názorem obyvatel vládu tratí; a proto se odmítají podřídit výsledkům voleb a k uskutečnění svých zájmů zneužívají rovněž Evropský parlament,“ píše polský biskup. A zároveň si rýpl, že EP je „přetížen řešením velmi důležitých otázek, jako například délkou plamene svíčky či povoleným množstvím vody ve splachovací nádrži“.

Schulz označil počínání polské strany Právo a spravedlnost (PiS) za obdobu státního převratu a za svá kritická slova se odmítl omluvit poté, co jej k tomu vyzvala polská premiérka Beata Szydlová, která jednobarevnou vládu vede. 

Čtěte také: Schulz: Situace v Polsku má charakter státního převratu

Celé prohlášení biskupa Wiesława Meringa

„S velkým údivem a rozhořčením jsem si přečetl Váš názor o údajném převratu v Polsku. Skutečně znám svou zemi lépe než Vy; žiji zde už sedmdesát let a ujišťuji Vás, že prezidentské a parlamentní volby nejsou dokladem absence demokracie. Volby pouze ukázaly, že většina běžných obyvatel mé země touží po změnách.

Problém tkví v tom, že ti, kteří dosud vládli, názorem obyvatel vládu tratí; a proto se odmítají podřídit výsledkům voleb a k uskutečnění svých zájmů zneužívají rovněž Evropský parlament. Váš parlament je jistě přetížen řešením velmi důležitých otázek, jako například délkou plamene svíčky či povoleným množstvím vody ve splachovací nádrži.

Dnes již v Bruselu nevidím politiky s vysokou úrovní, lidi prahnoucí po společném dobru států tvořících Unii. Politická korektnost ruku v ruce s řešením malicherností nepřispívá k moudrosti. Je škoda, že jste – jak řekl jednou prezident Chirac – „přišel o příležitost mlčet“.
Vím, že nezměníte své stanovisko a Polákům se neomluvíte. K tomu, aby jste uznal svou chybu, potřebujete přece většinu. A proto v době „svátků zimy“ (jak nazýváte svátky Božího narození) Vám přeji rozvahu, moudrost a větší fantazii. Wiesław Mering, Biskup Włocławský.“ (Do češtiny přeložila Lucie Sulovská.)

Čtěte také: Když nevíš, jak dál, vypeskuj Poláka

PiS během prvních týdnů po říjnovém volebním triumfu naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s údajně problematickou minulostí a provedla zmíněné změny na ústavním soudu. Tento krok označuje opozice i právní experti za neústavní a kritika se ozývá i od vlivných zahraničních médií. PiS tvrdí, že žádná pravidla neporušuje.

Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek podepsal spornou novelu zákona o veřejnoprávních médiích, kterou kritizovala opozice a znepokojení nad ní vyjádřila i Evropská komise. Změny umožní nové vládě dosazovat do vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi.  


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.