Putin nemluví pravdu. Anton Tumanov na Ukrajině padl

Příběh ruského vojáka

Putin nemluví pravdu. Anton Tumanov na Ukrajině padlNOVÉ
Anton Tumanov Foto: Print Screen
Svět

Echo24

Ač prezident Vladimir Putin neúnavně tvrdí, že na východě Ukrajiny žádní ruští vojáci nebojují, příběh Anton Tumanova, dvacetiletého ruského vojáka, vypovídá o opaku. Anton na Ukrajině padl. Jeho matka Jelena Petrovna navíc nezná bližší informaci týkající se synovy smrti. Armáda ji nekontaktovala, píše Novaja Gazeta.

Ani cestovní pas, ani vojenská známka matce seržanta Antona Tumanova předány nebyly. K rakvi syna, která do chlapcova rodného města dorazila 20. srpna, byla připojena pouze kopie úmrtního listu. Z něho vyplývá datum chlapcovy smrti - 13. srpen.

V dokumentu se dále píše, že Anton zemřel během výkonu vojenské služby v důsledku mnohočetných poranění především šrapnely. Ty mu způsobily masivní vnitřní krvácení.

Anton Tumanov vstoupil do armády v roce 2012 v rodném městě Kosmodemjansk, které se nachází v autonomní republice Marij El. Chlapec si zvolil cestu profesionálního vojáka hlavně z existenčních důvodů - dlouho se mu totiž nedařilo najít práci.

Čtěte také: Tajné pohřby: ruské rodiny se loučí s vojáky padlými na Ukrajině

Později poslalo velitelství ruské armády jednotku Antona Tumanova do Rostova. Jeho matka a stejně tak sedmnáctiletá snoubenka Nasťa byly s novým místem pobytu Antona spokojené. Rostov se nachází dvě stě kilometrů severovýchodně od Moskvy, teda dostatečně daleko od míst, kde se válčí.

Na první náznaky toho, že by se její syn mohl účastnit bojů na Ukrajině, si Jelena Petrovna dobře vzpomíná: Na začátku července byla Antonova jednotka vyzvána, aby se z jejích řad přihlásili dobrovolníci ochotní bojovat na Ukrajině. Anton matku po telefonu ujistil, že není tak hloupý a že se na Ukrajinu rozhodně nechystá.

 

 

Až 23. července sdělil Anton Nastě to, čeho se dlouho obávala: ,,Jdeme do války.“ Snoubenci si znovu telefonovali až 3. srpna, záhy po Antonově návratu z první mise na Ukrajině. Zanedlouho se tam však měl mladý muž opět vrátit. Údajně jen na dva dny za účelem kontroly situace.

Čtěte také: Matky zveřejnily seznam mrtvých vojáků, Kreml je trestá

Poslední telefonát Antona s matkou se uskutečnil 10. srpna, kdy jí prozradil, že je posílají do Doněcka. Anton matku přesto uklidňoval, že se do války nezapojí, vzpomíná žena. Svou snoubenku upozornil, že na Ukrajině pobude dva až tři měsíce bez možnosti navázat jakýkoliv kontakt s domovem.

Podle dostupných informací byl Antonově jednotce vydán rozkaz k překročení hranic dne 11. srpna. Ti z vojáků, kteří odmítli uposlechnout, byli svými veliteli uráženi, zesměšňováni a bylo jim také vyhrožováno.

Zprávu o synově smrti Jeleně Petrovně sdělil zaměstnanec kosmodemjanského rekrutačního střediska. Nikdo z armádního velení s ní nehovořil – ani po telefonu, ani osobně.

Čtěte také: Z 'tajných' hrobů ruských vojáků zmizely cedulky se jmény