1 Otázka vzájemných vztahů

Obama jednal v Číně. Tématem bylo Jihočínské moře i KLDR

, NOVÉ

Témata: , , ,

Americký prezident Barack Obama dnes v čínském Chang-čou setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o kybernetické bezpečnosti, severokorejském jaderném programu či o situaci v Jihočínském moři. Obama nastolil také otázku dodržování lidských práv v Číně, informovala agentura Reuters. Podle vyjádření Bílého domu spolu Obama a Si Ťin-pching vedli „otevřenou“ diskuzi o palčivých otázkách vzájemných vztahů.

Americký prezident například Peking vyzval, aby přijal nedávné rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu, podle kterého nemá Čína nárok na strategické ostrovy v Jihočínském moři. Peking verdikt soudu odmítá uznat.

Debata obou státníků se dotkla také dalších problémů ve vzájemných vztazích, jakými je například kybernetická bezpečnost. Obama čínského prezidenta vybídl rovněž k užší spolupráci v otázce severokorejského jaderného programu a rovněž k dodržování lidských práv v Číně, obzvlášť náboženské svobody.

„Prezident (Obama) znovu potvrdil, že Spojené státy budou spolupracovat se všemi zeměmi v regionu v zájmu dodržování mezinárodního práva, nerušeného obchodování a svobody plavby a přeletů,“ dodal Bílý dům ve vyjádření.

Obama do Číny dorazil den před zahájením dvoudenního summitu skupiny největších světových ekonomik G20. Na okraj vrcholné schůzky se sejde také se svým tureckým kolegou Recepem Tayyipem Erdoganem. Jednat by měl i s novou britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Podle všeho jde zřejmě o poslední Obamovu velkou cestu do Asie. V lednu totiž předá úřad svému nástupci.

Čtěte také:Obama v Sýrii selhal a měl zasáhnout, říká exšéf NATO

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.