Co bude dál? Rubl i ruská burza prudce padají

Rusko v krizi

Co bude dál? Rubl i ruská burza prudce padajíNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Ruská měna zažívá druhý den volného pádu a její kurz už překročil hranici 80 rublů za dolar. Noční zásah centrální banky, která na pondělní propad o více než deset procent reagovala prudkým zvýšením úrokových sazeb, pomohl rublu jen dočasně. Rubl tento týden padá nejrychlejším tempem od finanční krize v Rusku v roce 1998, moskevská burza padá o 18 procent.

Rubl zahájil obchodování vzestupem vůči dolaru o devět procent na 58,60 RUB/USD, brzy ale obnovil prudký sestup. Po poledni SEČ překonal poprvé hranici 70 rublů a o zhruba hodinu později už byl nad 80 rubly s denní ztrátou asi 18 procent. Vůči euru se poprvé přehoupl přes hranici 100 rublů. Od počátku roku rubl ztrácí přes 50 procent a jeho pád sráží dolů ceny ruských akcií a dluhopisů.

Pokles ropy a sankce

Podle analytiků se ukazuje, že zásah centrální banky, která zvýšila základní sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, na trh neúčinkoval. Na řadu by tak podle nich měly přijít radikálnější kroky, které by ukončily paniku na trhu.

"Centrální bance se bude jen velmi těžko stabilizovat rubl v situaci, kdy pokračuje výprodej na ropném trhu," uvedl podle agentury Reuters Vladimir Miklaševskij z Danske Bank. Cena ropy Brent poprvé za pět a půl roku sestoupila pod 60 dolarů za barel a ze svého červnového maxima ztrácí už téměř 50 procent.

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová v úterním televizním rozhovoru uvedla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují západní sankce. Dodala ale, že centrální banka je připravena koordinovat své kroky s vládou. Předtím mluvčí prezidenta Vladimira Putina ke zvýšení úroků řekl, že Kreml nemůže komentovat kroky nezávislé centrální banky.

Zvýšením sazeb chce centrální banka podle guvernérky omezit negativní dopady slabého kurzu rublu na ekonomiku. Nabiullinová rovněž řekla, že ruské firmy budou i v situaci podstatně slabšího rublu schopny splácet své zahraniční dluhy.

Vzpomínky na krizi 1998

Rubl od počátku roku padá kvůli ukrajinské krizi a k ní se během roku připojil propad cen ropy spolu s prohlubováním západních sankcí vůči Moskvě za její přístup k Ukrajině. Podle analytiků ale šly v pondělí racionální úvahy stranou a trh zachvátila čirá panika. Tu přiživují dohady o návratu Ruska k mimořádnému režimu roku 1998, kdy rychlý pád rublu přiměl Rusko k vyhlášení platební neschopnosti.

Stabilita měny patřila donedávna k hlavním úspěchům Putinovy vlády, letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi před 16 lety. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu a státní bankrot vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Čtěte také:

Rusko se snaží zachránit rubl. Základní úroky prudce stouply na 17 %

Putin míří ke krachu. Kolabuje mu rubl i ropa

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz