Lidé v Česku věří jen vědcům, ekonomům a sportovcům

Lidé v Česku věří jen vědcům, ekonomům a sportovcůmNOVÉ
Fotbalový brankář Petr Čech Foto: FOTO: Shutterstock
Domov

PRŮZKUM CVVM

Echo24

Názory obyčejných lidí před názory odborníků preferuje 32 procent Čechů. Odborníky pak preferuje 27 procent veřejnosti. Nejvyšší důvěře se těší vědci a ekonomičtí analytici, naopak nejméně Češi důvěřují politickým představitelům jiných zemí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Na názory odborníků častěji dají lidé s dobrou životní úrovní, s lepším vzděláním a také mladší generace. „Z hlediska politické orientace můžeme říct, že lidé řadící se na levo-pravé škále politické orientace k levici mají tendenci se více spoléhat na názory obyčejných lidí,“ uvedlo CVVM.

Mezi skupinami lidí, kteří se k situaci v ČR vyjadřují, jsou pro veřejnost vědci jednoznačně nejdůvěryhodnější. Jejich názorům věří 82 procent, s odstupem druzí ekonomičtí analytici mají důvěru 61 procent dotázaných. Třetí skončili známí sportovci s 51 procenty.

Další skupiny už se přes poloviční důvěru nedostaly. Jsou mezi nimi třeba představitelé centrální banky, známí herci a zpěváci, novináři, čeští politici nebo církevní představitelé. Na konci žebříčku pak skončili představitelé Evropské unie s 20 procenty a političtí představitelé jiných zemí s 19 procenty.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 19. září a zúčastnilo se ho 999 lidí.

Čtěte také: Index kvality života: nejlépe je v Praze, nejhůře na severozápadě

Češi podporují EU méně než Slováci a Maďaři. NATO nám nevadí, USA ano

Související články