Rusko likviduje poslední zbytky opozice, chce zakázat Memorial

Putin a demokracie

Rusko likviduje poslední zbytky opozice, chce zakázat MemorialNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko chce zakázat nevládní organizaci Memorial, nejznámější a nejrespektovanější lidskoprávní organizaci v zemi, která je dlouhodobým kritikem Kremlu. Ruské ministerstvo zahraničí podalo žádost o rozpuštění organizace k Nejvyššímu soudu kvůli jejímu údajnému napojení na teroristy. Pokud soud žádosti vyhoví, tak prezident Vladimir Putin v zemi podle odborníků zlikviduje poslední zbytky opozice. 

Žádost proti organizaci Memorial, kterou má nejvyšší soud projednávat v polovině listopadu, podaly ruské úřady v pátek. Ve stejný den ruská polostátní stanice NTV odvysílala informaci o údajném napojení aktivistů Memorial na teroristy, informoval o deník Telegraph.

„Jasným cílem televizního programu bylo zdiskreditovat Memorial,“ řekl rozhlasové stanici Echo Moskvy Sergej Parchomenko, jeden z vůdců pouličních protestů proti Putinovi v Rusku v letech 2011 a 2012. Činnost organizace, která posledních 25 let bojuje proti porušovaní lidských práv v zemi, vnímá ruský režim jako „hrozbu. Představuje totiž riziko, že budou odhaleny jeho zločiny,“ dodal Parchomenko.

Čtěte také: Vůdce „Nového Ruska“ skončil po útoku v bezvědomí

Organizace Memorial je proslulá zdokumentováním politických represí a perzekucí ve 30. letech v Sovětském svazu během vlády Josifa Stalina. Informovala také o vraždách a únosech civilistů během války v Čečensku, během níž byla v roce 2009 unesena ve městě Groznyj i aktivistka organizace Natalia Estemirovová a posléze zastřelena. Smrt aktivistky podle organizace souvisí s jejím vyšetřováním vládní podpory tamních milic.

Kritika ruské agrese na Ukrajině

Memorial Putinovu politiku kritizuje i v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. V srpnu organizace adresovala ruskému prezidentovi výzvu, aby „okamžitě ukončil ruskou agresi proti Ukrajině“ s tím, že se „ruští vojáci účastní nepřátelských akcí.“ Přítomnost ruských vojáků na Ukrajině Putin dlouhodobě popírá.

Svůj nesouhlas s možným zákazem organizace vyjádřil na Twitteru i britský historik Orlando Figes, který s organizací Memorial úzce spolupracoval na své knize o životě v Sovětském svazu v 30. letech. „Ne! Ne! Ne! Putin chce zakázat Memorial – hlas Stalinových obětí,“ napsal na Twitteru.

„Jde o další akt zastrašování organizace ze strany režimu kvůli její historické práci za zachování paměti obětí stalinského teroru. Nutí je také registrovat se jako 'zahraniční agenti',“ řekl Figes v rozhovoru pro deník Telegraph.

Nevládní organizace Memorial vznikla v roce 1989, ještě před rozpadem Sovětského svazu, sjednocením několika regionálních organizacím zaměřených na „historické vzdělávání“, záznam dědictví totality a zločinů stalinismus. Postupně se začala zaměřovat i na monitoring porušování lidských práv v Rusku. Organizace za svou činnost získala například v roce 2004 Nansenovu cenu nebo Sacharovova cena za svobodu myšlení za rok 2009.

Putin, který byl obviňován z tvrdého zásahu proti disidentu a základním svobodám v Rusku po svém návratu do Kremlu v roce 2012, ve stejný rok schválil zákon, podle kterého se všechny občanské iniciativy a nevládní organizace pobírající finanční pomoc ze zahraničí registrovat jako 'zahraniční agenti'.

Čtěte také: Chodorkovskij v Praze: Sankce mohou být ošidné

Od této doby ruský parlament schválil zákon o zákazu „homosexuální propagandy mezi nezletilými“, což mu umožňuje legálně zablokovat jakoukoli webovou stránku bez vysvětlení a na jehož základě se musí populární bloggeři registrovat u vládních úřadů. Schválil také předpisy, které zpřísňují tresty za nepovolené protesty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz