Jak opanovat ministerstvo? Ptejte se v černínské pobočce ČSSD

Skrytý půvab služebního zákona

Jak opanovat ministerstvo? Ptejte se v černínské pobočce ČSSDTÝDENÍK ECHO
Ministerstvo zahraničních věcí alias Černínský palác Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
1
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Prvního července vstupuje v platnost nový služební zákon. Oficiálně byl přijímán proto, aby se státní správa odpolitizovala a profesionalizovala. Na vývoji v české diplomacii se ale už teď jasně ukazuje, že přinejmenším na dohlednou dobu vede zákon naopak k politizaci a deprofesionalizaci státní správy. Znepokojující zprávy o masovém náboru přicházejí z většiny ministerstev, ministerstvo zahraničí je však obzvlášť ukázkový případ.

Dosud totiž měl Černínský palác výjimečně transparentní postupy jak pro nábor nováčků, tak pro kariérní postup uvnitř úřadu. O to je v jeho případě obecný pád standardů viditelnější.

Služební zákon, slibující zakonzervovat státní správu ve stavu, v němž se nacházela, když zákon začínal platit, někteří lidé kolem nového ministra Lubomíra Zaorálka pochopili jako příležitost, která už se nebude opakovat. Ministerstvo zahraničí po ministerstvu financí žádalo peníze na sto nových, tzv. systemizovaných míst, a rovnou už na dosud neschválená místa začalo nabírat i desítky nových lidí. Tolik lidí ministerstvo zahraničí nepřijímalo od dělení federace, kdy ovšem bylo třeba stavět diplomatickou službu na zelené louce.

Ve chvíli, kdy ministr financí Andrej Babiš dal najevo, že na žádných sto míst peníze neuvolní, však Zaorálkovi nastal problém. Neví se, kam s desítkami diplomatů, kteří se tak jako každé léto budou vracet z výjezdu do zahraničí a kteří by se bývali vraceli na tabulková místa, jež byla nájezdem zaorálkovců obsazena.

Na ministerstvu dnes panuje napětí mezi vedením a původním osazenstvem. Někteří kariérní diplomati mluví o tom, že takovou míru neurvalosti a vyvolávání strachu „barák“ nezažil ani v roce 1998, kdy ho ovládl Jan Kavan se svou skupinkou.

V dubnu letošního roku se příval nových lidí na ministerstvo zahraničí řešil i ve sněmovně. Ministr se vehementně bránil. Není údajně pravda, že by netradičně a mimo zaběhané mechanismy přijal až 130 nových lidí, nota bene členů sociální demokracie. On osobně přijímal necelých třicet lidí, za ostatní přijaté nováčky prý zodpovídá generální sekretář. 

Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články