VIDEO: Putin je ču**k, skandoval ukrajinský ministr zahraničí

Krátké zprávy

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja přišel v sobotu večer uklidnit demonstranty před ruskou ambasádou v Kyjevě. Místo toho se však přidal k vulgárnímu popěvku urážejícímu ruského prezidenta Vladimira Putina. Označil ho za čuráka. Podobnému útoku se nevyhnul ani zákonodárce

„Říkám snad, že jsem proti protestům? Jsem naopak pro. Jsem tu s vámi a volám ‚Rusko pryč z Ukrajiny‘! Ano, Putin je čurák, ano,“ prohlásil ministr a poslední větu pak s demonstranty skandoval. 

Deščycjovo chování vyvolalo v Moskvě znechucení. Podle ruského ministerstva zahraničí tato epizoda jen ukazuje, jací lidé se v Kyjevě dostali k moci po pádu prezidenta Viktora Janukovyče.

"Je to mimo jakýkoli komentář,“ řekl moskevskému rozhlasu zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov. „Pokud si ministr zahraničí dovolí v přítomnosti kamer takové věci, pak si musí uvědomit, jaké závěry z toho poplynou, co bude následovat. Je to samozřejmě pobuřující," řekl Dolgov.

Podle Puškova by se měl prezident Petro Porošenko svého ministra zahraničí zbavit. "Ten člověk se nedokáže kontrolovat," řekl Puškov a dodal, že Rusko by mělo zastavit dialog s Kyjevem a přerušit dodávky plynu na Ukrajinu.

"Nedovedu si představit, jak kdokoli, a už vůbec ne představitel Ruska, s ním zasedne za jednací stůl po podobných výlevech," doplnil kolegu poslanec Kalašnikov.

VIDEO č. 2: Poslanec Mydkovsky hodil kámen na ruskou ambasádu 

Druhé video v galerii zachycuje ukrajinského zákonodárce Mykola Rudkovskyho. Ani ten neodolal pokušení urazit Rusko. Jedna z demonstrujících žen mu vložila kámen do ruky a skandující dav ho donutil kámen hodit přímo na sídlo ruského velvyslanectví. Později, když vedl rozhovor s televizní reportérkou na něj někdo vystříkl brilantovou zeleň, která se používá k barvení hedvábí a vlny. Útok zamířil i na Mydkovského auto, které demonstranti zničili. Video si můžete prohlédnout v galerii.