Německá policie napočítala 25 silvestrovských sexuálních útoků

Silvestr v Německu

Německá policie napočítala 25 silvestrovských sexuálních útokůAKTUALIZOVÁNO 2
Svět

vt Echo24

Ani přes masivní nasazení policie se oslavy příchodu nového roku v Německu neobešly bez incidentů. Policie hlásí přes dvě desítky sexuálních útoků, stovky zraněných i několik set zadržených osob, píše server Focus.de. Silvestr v Kolíně nad Rýnem ale probíhal relativně klidně.

Po celém Německu bylo celkem nahlášeno 25 sexuálních útoků. Policie také napočítala 444 zraněných lidí, ve většině případů se jednalo o popáleniny z ohňostrojů či zlomeniny. Dalších 300 lidí zadržela policie za výtržnictví. Během silvestrovských operací se zranilo i 33 německých policistů, nejčastěji při zatýkání opilých osob, tvrdí Focus.de s odkazem na policejní mluvčí.

Naproti tomu se během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem neopakovaly četné sexuální útoky a krádeže z předloňska. Policii dosud ohlásily sexuální napadení pouze dvě ženy. Jeden muž byl v této souvislosti již zatčen. O znásilnění v ani jednom případě nešlo.

Hodinu před půlnocí zastavila německá policie v centru Kolína nad Rýnem vlak s cizinci. Zhruba 650 mužů převážně severoafrického původu policie během noci vyslechla a prověřila. Sto devadesát jich vykázala z centra porýnské metropole a více než sto jich na místě zadržela.

Někteří lidé si ale podle AP stěžovali, že policie o tomto víkendu zadržuje lidi pouze na základě jejich vzezření. Kolínský policejní prezident Jürgen Mathies to odmítl. „Policie stejně jako muže severoafrického původu kontrolovala a zadržela i Němce,“ dodal Mathies.

Ve středu kolínská radnice a policie představily bezpečnostní opatření pro oslavy příchodu roku 2017. V historickém centru západoněmeckého města mělo hlídkovat kolem 1500 policistů, tedy asi desetkrát více než o rok dříve. Vzhledem k nutnosti zasahovat vůči většímu množství agresivních osob, povolala policie ale během noci ještě dalších 200 strážníků. Nakonec tak v ulicích Kolína nad Rýnem zasahovalo 1700 zemských policistů, uvedl Mathies.

K dispozici byly strážcům zákona také vrtulníky. Na klíčových místech postavili policisté i betonové zátarasy. Policie posílenými hlídkami chtěla zabránit loňským sexuálním útokům na ženy ze strany migrantů. Předloni policie informace o útocích celé týdny tajila, nyní se německá média o oslavách a případných problémech snaží trochu informovat.

Kolínská starostka Henriette Rekerová v neděli prohlásila, že se jí ulevilo a že je šťastná, že se silvestrovské oslavy tentokrát obešly bez větších problémů. Podle úřadů přišlo příchod nového roku ke kolínskému dómu oslavit navzdory či právě díky přísným bezpečnostním opatřením 50 000 lidí.

Policie navíc oznámila, že během silvestrovských oslav v Berlíně zatkla muže, který vykřikoval „bomba, bomba, bomba“. Podle policejního sdělení na twitteru rozhodně nešlo o povedený vtip, a tak nejmenovaný výtečník „momentálně slaví příchod nového roku spolu s námi“ na policejní strážnici.

Předloňské silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem, ale i v řadě dalších německých měst poznamenaly sexuální útoky, které páchali převážně imigranti. Policie v Kolíně nad Rýnem v souvislosti se Silvestrem 2015 přijala přes 1200 trestních oznámení, z toho více než 500 kvůli sexuálním deliktům včetně znásilnění.

Čtěte také: Desítky mrtvých po půlnoční střelbě. Terorista měl kostým Santy