Průzkum: Uprchlíky si s terorismem spojuje většina Evropanů

Průzkum veřejného mínění

Průzkum: Uprchlíky si s terorismem spojuje většina EvropanůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Současná uprchlická krize a riziko teroristických útoků spolu velmi úzce souvisí, myslí si většina Evropanů podle průzkumu americké společnosti Pew Research Center. Podobně smýšlí více než polovina dotazovaných v osmi z deseti států, ve kterých dotazování proběhlo, uvedl německý rozhlas Deutsche Welle.

Průzkum americké výzkumné asociace proběhl v deseti největších státech Evropské unie, z celkové populace EU se jedná o zhruba 80 procent. V osmi z nich pak asociace teroristických útoků s přívalem uprchlíků na starý kontinent převažuje u více než poloviny dotazovaných.

Nejvíce obav vyvolává toto spojení u občanů Polska a Maďarska. Uprchlickou vlnu si s rizikem napadení teroristy spojuje v prvním případě 76 procent, v druhém 71 procent dotazovaných. Podobně je na tom Německo, jehož občané smýšlí stejně v 61 procentech případů.

Teroristické útoky v Paříži z loňského roku naopak příliš neovlivnily názory obyvatel Francie. Spojení terorismu s migranty si zde vybaví méně než polovina lidí, celkově to pak dělá 46 procent respondentů.

„Nedávná vlna uprchlíků směřujících do Evropy se promítla v antiimigrantské rétorice některých krajně pravicových stran napříč kontinentem. Ta nakonec přispěla i k vyostřené debatě týkající se britského rozhodnutí opustit Evropskou unii,“ píše se ve zprávě o průzkumu veřejného mínění.

Právě podporovatelé populistických stran představují většinu respondentů, kteří si uprchlíky v Evropě spojují s teroristy. Příznivci německé Alternativy pro Německo například ve své zemi zastupují 59 procent lidí, kteří tento názor v průzkumu uvedli.

Za rok 2015 dorazilo do Evropy z Blízkého východu a severu Afriky více než milion převážně muslimských uprchlíků. Průzkum Pew Research Center probíhal v Německu, Švédsku, Velké Británii, Francii, Španělsku, Itálii, Řecku, Nizozemí, Polsku a Maďarsku.

Čtěte také: Mezi Němci klesá vstřícnost k přistěhovalcům

Šéf UNICEF nechápe postoj Česka a Visegrádu k migrační krizi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články