Jak vypadal Gulag? Vznikl unikátní virtuální model
Sibiřské lágry
Desítky let jsou lágry Gulagu na Sibiři opuštěné, postupně chátrají a po některých už zůstávají jen neznatelné pozůstatky, které zarůstají v tajze. Sdružení Gulag.cz teď vytvořilo unikátní virtuální model typického sovětského koncentráku, jde o celosvětově první takto zdokumentovaný a „zrekonstruovaný“ tábor. Připomeňme, že lágry Gulagu prošlo i několik desítek tisíc Čechoslováků.
Jsou vzdálené tisíce kilometrů, přesto si teď každý může pověstné sibiřské lágry Gulagu prohlédnout a projít. Byť jen virtuálně.
Počítačově zrekonstruovaný tábor, který na svém webu zveřejnilo sdružení Gulag.cz, je výsledkem tří českých expedic v letech 2009 až 2013, mapujících opuštěné lágry podél takzvané Mrtvé trati – nedokončené železnice z let 1947 až 1953, která měla v délce bezmála 1,5 tisíc kilometrů spojit města Salechard a Igarka.
„Celkem jsme zmapovali sedmnáct opuštěných táborů v různém stadiu rozkladu – od takřka spálených či neznatelných pozůstatků zarostlých v tajze po skvěle dochované tábory, které nestihli rozebrat ani místní lovci či rybáři,“ uvedl předseda sdružení Štěpán Černoušek.
„Vzhledem k tomu, že ani v jednom z těchto táborů se nedochovaly zdaleka všechny typy baráků, byli jsme nuceni sestavit virtuální 'Lágr u Mrtvé trati' z prohlídek nasbíraných celkem v pěti různých táborech – podle toho, kde se jednotlivé typy baráků zachovaly nejlépe,“ dodal Černoušek.
Téměř 200 panoramatických fotek
Výsledný model, jehož součástí je bezmála 200 panoramatických fotografií, odpovídá nejběžnějšímu rozložení budov v pracovně-nápravných táborech, byť každý lágr se lišil například v počtech baráků a některých jednotlivostech. Virtuální koncentrák obsahuje všechny typy baráků, jako jsou vězeňské ubytovny, jídelna, latríny, dílny, ošetřovna, samotka, vrátnice nebo strážní věž. Každý objekt je možné rozkliknout a prohlédnout si ho zevnitř.
I po desítkách let je možné v opuštěných a chátrajících táborech Gulagu najít vězeňské nádobí, části oblečení nebo dokumenty NVKD.
Při výpravách na Sibiř se lidem z Gulag.cz podařilo najít a zachránit i množství dobových předmětů a dokumentů. Například jídelní misky, čepice, rukavice, formy na chléb, osobní deník vězně, dopisy, ručně malované obrazy nebo spisy NKVD.
„Tábory podél Mrtvé trati byly opuštěny narychlo během několika týdnů a měsíců po smrti Stalina v březnu 1953. Některé dokonce v tak velkém spěchu, že v nich zůstala řada dokumentů a předmětů denní potřeby vězňů,“ uvedl předseda sdružení Černoušek.
Stavební materiál i květináče
Lágry, které leží v blízkosti vesnic či větších řek, pak posloužily místním obyvatelům k různým účelům. Třeba jako stavební materiál.
„Viděli jsme baráky s chybějícími stěnami a příčkami rozebranými na prkna. Velké železné kotle z táborové kuchyně a jídelny zase slouží jednomu rybáři jako květináče u jeho domku na břehu Jeniseje,“ poznamenal Černoušek.
Kromě osobních poznatků ze tří sibiřských expedic posloužily k vytvoření virtuálnímu modelu typického sovětského lágru také podklady z odborné literatury, archivní dokumenty nebo vzpomínky pamětníků – většinou ze stavby Mrtvé trati.
Čtěte také: Nová data: koncentráky Gulagu prošlo na 25 tisíc Čechoslováků