15 Sibiřské lágry

Jak vypadal Gulag? Vznikl unikátní virtuální model

OBRAZEM

Desítky let jsou lágry Gulagu na Sibiři opuštěné, postupně chátrají a po některých už zůstávají jen neznatelné pozůstatky, které zarůstají v tajze. Sdružení Gulag.cz teď vytvořilo unikátní virtuální model typického sovětského koncentráku, jde o celosvětově první takto zdokumentovaný a „zrekonstruovaný“ tábor. Připomeňme, že lágry Gulagu prošlo i několik desítek tisíc Čechoslováků.

Jsou vzdálené tisíce kilometrů, přesto si teď každý může pověstné sibiřské lágry Gulagu prohlédnout a projít. Byť jen virtuálně.

Počítačově zrekonstruovaný tábor, který na svém webu zveřejnilo sdružení Gulag.cz, je výsledkem tří českých expedic v letech 2009 až 2013, mapujících opuštěné lágry podél takzvané Mrtvé trati – nedokončené železnice z let 1947 až 1953, která měla v délce bezmála 1,5 tisíc kilometrů spojit města Salechard a Igarka.

„Celkem jsme zmapovali sedmnáct opuštěných táborů v různém stadiu rozkladu – od takřka spálených či neznatelných pozůstatků zarostlých v tajze po skvěle dochované tábory, které nestihli rozebrat ani místní lovci či rybáři,“ uvedl předseda sdružení Štěpán Černoušek.

„Vzhledem k tomu, že ani v jednom z těchto táborů se nedochovaly zdaleka všechny typy baráků, byli jsme nuceni sestavit virtuální 'Lágr u Mrtvé trati' z prohlídek nasbíraných celkem v pěti různých táborech – podle toho, kde se jednotlivé typy baráků zachovaly nejlépe,“ dodal Černoušek.

Téměř 200 panoramatických fotek

Výsledný model, jehož součástí je bezmála 200 panoramatických fotografií, odpovídá nejběžnějšímu rozložení budov v pracovně-nápravných táborech, byť každý lágr se lišil například v počtech baráků a některých jednotlivostech. Virtuální koncentrák obsahuje všechny typy baráků, jako jsou vězeňské ubytovny, jídelna, latríny, dílny, ošetřovna, samotka, vrátnice nebo strážní věž. Každý objekt je možné rozkliknout a prohlédnout si ho zevnitř.

I po desítkách let je možné v opuštěných a chátrajících táborech Gulagu najít vězeňské nádobí, části oblečení nebo dokumenty NVKD.

Při výpravách na Sibiř se lidem z Gulag.cz podařilo najít a zachránit i množství dobových předmětů a dokumentů. Například jídelní misky, čepice, rukavice, formy na chléb, osobní deník vězně, dopisy, ručně malované obrazy nebo spisy NKVD.

„Tábory podél Mrtvé trati byly opuštěny narychlo během několika týdnů a měsíců po smrti Stalina v březnu 1953. Některé dokonce v tak velkém spěchu, že v nich zůstala řada dokumentů a předmětů denní potřeby vězňů,“ uvedl předseda sdružení Černoušek.

Stavební materiál i květináče

Lágry, které leží v blízkosti vesnic či větších řek, pak posloužily místním obyvatelům k různým účelům. Třeba jako stavební materiál.

„Viděli jsme baráky s chybějícími stěnami a příčkami rozebranými na prkna. Velké železné kotle z táborové kuchyně a jídelny zase slouží jednomu rybáři jako květináče u jeho domku na břehu Jeniseje,“ poznamenal Černoušek.

Kromě osobních poznatků ze tří sibiřských expedic posloužily k vytvoření virtuálnímu modelu typického sovětského lágru také podklady z odborné literatury, archivní dokumenty nebo vzpomínky pamětníků – většinou ze stavby Mrtvé trati.

Čtěte také: Nová data: koncentráky Gulagu prošlo na 25 tisíc Čechoslováků

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.