Do čela Agrární komory míří ‚malý Babiš‘

podnikatel Jandejsek oceňuje Babiše

Do čela Agrární komory míří ‚malý Babiš‘NOVÉ
Zdeněk Jandejsek v roce 2012 Foto:

Reprofoto: YouTube/turfsportbodkaeu

1
Ekonomika

bp Echo24

Do čela Agrární komory České republiky míří šéf holdingu Rabbit Zdeněk Jandejsek, který by tak stanul ve vedení jako vůbec první agrární velkopodnikatel. Zemědělci ho berou jako kontroverzní postavu, která bude hájit především zájmy velkých firem. Na šéfa komory je jediným kandidátem poté, co se současný předseda Miroslav Toman rozhodl letos v březnu už nekandidovat. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Agrární komora, která sdružuje zemědělské prvovýrobce, ale také lesníky, potravináře nebo včelaře, bude volit svého šéfa tento čtvrtek. Podle informací Hospodářských novin se jako jediný kandidát přihlásil Jandejsek. Deník upozornil na to, že se mu ještě někdo může postavit přímo na samotném sněmu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jandejsek by se ve vedení podle svých slov chtěl zasadit o to, aby Česko přestalo být závislé na dovozu a více potravin šlo na export. Dále chce „systémově kontrolovat dovážené potraviny prokazováním původu, kvality a označování a zároveň podporovat domácí živočišnou výrobu, pěstitele ovoce, zeleniny a okopanin“.

Zemědělci z něj ale příliš nadšení nejsou a očekávají, že Jandejsek bude tlačit na to, aby největší producenti potravin pobírali ještě větší objem dotací. On sám je jedním z nich – stojí v čele skupiny Rabbit, která obhospodařuje 17 tisíc hektarů a její roční obrat je sedm miliard korun.

Někteří ho kvůli tomu přirovnávají k současnému ministrovi financí Andreji Babišovi, zakladateli zemědělského koncernu Agrofert. Sám Jandejsek oceňuje na Babišovi mnohé. „Oceňuji jeho pracovitost. Jeho politika není jen politikaření, ale hospodářská politika, která vede − a doufám i povede − k ekonomickému růstu naší země, pokud bude na postu premiéra,“ uvedl.

Nový předseda Agrární komory ČR vystřídá Miroslava Tomana, který koncem ledna oznámil, že už znovu kandidovat nebude. Prezidentem zemědělské organizace je od roku 2014, kdy skončil ve funkci ministra zemědělství. Loni na jaře byl znovuzvolen do funkce prezidenta Potravinářské komory ČR, kterou vede od roku 2007 s přestávkou během výkonu funkce ministra.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dovážíme příliš mnoho mléka. Chovatelé krav chtějí blokovat řetězce