Další požár. Hořel les na chorvatské Makarské riviéře

Další požár. Hořel les na chorvatské Makarské riviéřeNOVÉ
Požár - Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

požár na Makarské riviéře

Echo24

V horách nad chorvatským letoviskem Podgora na Makarské riviéře vypukl rozsáhlý požár. S ohněm bojuje kolem 250 hasičů, informoval server Večernji list (VL). Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ČTK řekl, že v oblasti je s českými cestovními kancelářemi několik desítek turistů, kteří jsou požárem dotčeni. Český konzul ve Splitu Juraj Varga uvedl, že se na něj v souvislosti s požárem žádný český občan o pomoc neobrátil. Nebezpečí obydleným oblastem podle něj nyní nehrozí.

Podle informací VL spálil oheň borový les i nižší podrost na výměře zhruba 250 hektarů v přírodním parku Biokovo. Hasičům se ale už podařilo zastavit šíření požáru ve směru k přímořským obcím Podgora a Tučepi. Místním ani turistům podle VL nebezpečí nehrozí, hosté jednoho z evakuovaných hotelů se už mohli vrátit zpět.

„V tuto chvíli zjišťujeme, které cestovní kanceláře v té lokalitě mají své klienty a jak na situaci budou reagovat,“ řekl Papež ČTK. Potíže podle něj budou mít spíš Češi, kteří jsou v oblasti po vlastní ose, celkem jich může být až několik set. Předpokládá, že na situaci bude reagovat české ministerstvo zahraničí přes konzulát, který je v Chorvatsku. „Ta věc je velmi čerstvá, takže je složité odhadovat, jak se bude vyvíjet,“ dodal.

„O evakuovaných českých občanech nevím,“ řekl ČTK český konzul ve Splitu Juraj Varga. V Podgoře podle něj ale byly kvůli požáru některé domy vyklizeny. „Od včerejška od noci tam není elektrická energie,“ uvedl. „Ale žádný z Čechů se nám neozval, že by něco potřeboval,“ dodal Varga. Na místě podle něj hoří hustý les a olivovníky, do samotné Podgory se oheň nedostal. „Bylo to blízko, ale hasiči to ubránili, takže momentálně hoří les a směřuje to do národního parku Biokovo,“ řekl konzul. Vývoj situace se podle něj nedá předpovídat, momentálně ale obydleným oblastem nebezpečí nehrozí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní. Kromě dvou stovek hasičů se na hasebních pracích podílela také tři letadla. Kvůli silnému větru se ale po čase musela vrátit na základnu. Uzavřená pro dopravu zůstává silnice 512 mezi Makarskou a Vrgoracem. Pobřežní dálnice D8 je podle médií průjezdná.


Více čtěte zde: Tragický lesní požár. Hasiči hlásí desítky mrtvých

Související články