Středočeský kraj musí více investovat do oprav silnic

Středočeský kraj musí více investovat do oprav silnic
Politická aréna

Michael Pánek

Nejsem příznivcem dotací, ale jsou situace, kdy to bez nich nejde, a to se týká i oprav silnic. U nás v Dobřichovicích v okrese Praha-západ jsme za posledních 12 let získali asi půl miliardy korun dotací ve výši 75 % na konkrétní akce a velkou část z nich jsme investovali do obnovy komunikací. Výsledkem je, že naše městské komunikace jsou v dobrém stavu.

Bohužel, tohle nelze říci o Středočeském kraji. Ten je vlastníkem silnic II. a III. třídy, které jsou z velké části velmi zanedbané. Je to vina současného krajského vedení sociálních demokratů a komunistů, které jejich údržbu silně zanedbalo. Pravda je více než krutá a považuji za ostudné, že Středočeský kraj, který je rozlohou největší v České republice, dokázal opravit za poslední tři roky pouhých dvě stě kilometrů silnic, čímž patří k nejhorším v zemi. Důsledkem toho je například fakt, že frekventovaná silnice na levém břehu Vltavy mezi Prahou a Štěchovicemi, po které se jezdí na Slapy, je hodně rozbitá.

K tomu, aby středočeské silnice nepřipomínaly tankodromy, je třeba by jich kraj každý rok opravoval daleko víc než dosud. Je potřeba si nastavit priority a údržba krajských silnic k nim musí patřit. Dále je nutné opravovat celé úseky silnic naráz, nemůže dále pokračovat praxe, kdy se jenom zalátují nejhorší díry. Dále je nutné se zaměřit na výstavbu obchvatů kolem měst a obcí a opravy krajských mostů.

Je jasné, že rozsáhlejší opravy silnic by vyžadovaly více peněz. Je to o stanovení priorit. Opravy krajských silnic jsou nutné. Ovšem rozhodně není nutné, aby Středočeský kraj proplácel jízdné při dojíždění do škol všem žákům, i těm z bohatých rodin.

Související články