Protikorupční křižáci z byznysu se probírají z naivity
úprk od Babiše
Znělo to skoro jako veřejná obžaloba od zhrzeného milence. Když Andrej Babiš vystoupil v Poslanecké sněmovně se svojí filipikou k aféře farmy Čapí hnízdo, v níž se soustředil na výpady proti svým skutečným i domnělým nepřátelům, neušetřil ani pár byznysmenů, kteří mu léta sekundovali. V začátcích hnutí ANO si přitom plánoval, že lidé jako Radim Jančura či Karel Janeček se pod jeho vedením spojí do jakési nové vládnoucí elity, jež by následně odstavila zkažené a těžkopádné politické strany a zavedla manažerský způsob řízení státu. Zakrývání machinací s evropskými dotacemi urychlilo opačný proces – sympatizanti ANO z velkopodnikatelské třídy jeden za druhým odpadávají.
Téměř k adoraci zpočátku sklouzává Jančura. Veřejně Babiše nabádá, aby se nezdráhal do politiky zapojit přímo. „Ale byl bych strašně rád, kdyby do toho Babiš obětoval sebe sama. To je hrozně důležité, protože lídr do toho musí jít s plným nasazením. (…) Já dávám svoji čest všanc a říkám, že on krást nebude. O tom jsem přesvědčený,“ říká pro Českou pozici (kterou Babiš platí), zatímco sestřeluje ostatní – Miroslava Kalouska označuje za „nejbohatšího člověka v této zemi“, který si nakradl miliardy, a antimonopolní úřad za „největší korupční hnízdo“. Jančura se také stává finančním sponzorem ANO, podobně jako šéf Kofoly Jannis Samaras nebo majitel logistické společnosti HOPI František Piškanin. Vstoupit do hnutí a kandidovat ve volbách se ale nechce ani těm nejvěrnějším. Před krajskými a senátními volbami v roce 2012 Babiš neúspěšně přemlouvá kdekoho, kromě někdejšího šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka třeba i Tomia Okamuru. Před sněmovními volbami 2013 se dohaduje s vlastníkem továren na stavební prvky, bývalým poslancem za ODS a Unii svobody Tomášem Březinou, ten však měsíc před volbami vycouvá z kandidátky ANO s odůvodněním, že hnutí je málo pravicové. Jako výjimka potvrzující pravidlo Babišovi kývne šéf Juty Jiří Hlavatý, jenž se v roce 2014 dostane do Senátu (v širším slova smyslu lze mezi podnikatelské úlovky zařadit také exministra dopravy Antonína Prachaře a jeho nástupce Dana Ťoka). Že je ovšem u podnikatelů trvale neúspěšný, potvrzuje sestavování kandidátek před letošními volbami do krajů. Znovu nepochodí u Jančury, Vlastislava Břízy z Koh-i-nooru a dalších.
Poslední fázi odcizování Babiše a ostatních lidí z nejvyšší podnikatelské sféry dokresluje změna vztahu s Jančurou. Majitel Student Agency začal vicepremiéra opatrně kritizovat už před rokem, kdy mu vytýkal váhavost při odvolávání ministra Prachaře. V dubnu 2015 začíná pochybovat, zda místopředseda vlády zvládá situaci. „Je moc velký demokrat a malý lídr. Jeho lidé si pak dělají, co chtějí, spousta ministrů ANO hlavně špatná rozhodnutí,“ říká pro Mf DNES. Poté, co na podzim vychází najevo, že si Babiš společně s Jančurou předvolali Ťoka a šéfa Českých drah a vyptávali se na již dohodnutou desetiletou smlouvu pro České dráhy na provoz rychlíkové dopravy mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí, vzájemná náklonnost vyprchává. Podle Jančury se na ochlazení podepsaly jeho výtky, že se ministr financí nedostatečně věnuje dopravě. „Já stále věřím, že nepřišel do politiky krást. Nejde mi o Čapí hnízdo. Co kritizuji, je jeho nedůraznost a nedůslednost, kvůli čemuž je špatný vůdce. Nemá vizi. Nechal jsem se ze seznamu jeho podporovatelů vymazat, protože v něj ztrácím důvěru,“ říká Jančura letos v březnu.