2 Už vzniká i petice

Nové politické hnutí ‚Nevím‘. Z internetové recese se stal hit

, NOVÉ

Témata: , ,

Na počátku byl podiv nad výsledkem průzkumu, kde se množství voličů nedokázalo rozhodnout pro žádnou ze stran, páteční rozpoložení s lahví vína a jeden „výtečný nápad“. Výsledkem je iniciativa s názvem „hnutí Nevím“, která za pouhých pár desítek hodin vyvolala značný zájem a tváří se, že ambicí může být i vznik skutečné politické strany. Za nápadem stojí Jakub Horák, který kromě jiného podniká v oboru reklamy a marketingu, ale je i znám svými hudebními a dalšími aktivitami. Vznikla dokonce už i petice za registraci nového uskupení.

Politické „hnutí Nevím“ vzniklo jako recesistická iniciativa, jeho založení Jakub Horák oznámil teď v pátek na Facebooku, kde je v tamní komunitě známou postavou. Reagoval tím s nadsázkou na nedávno zveřejněné údaje výzkumného centra Phoenix, podle nichž se pro možnost „nevím“ v nadcházejících volbách vyslovilo 8,4 % respondentů. To je víc, než by dostaly TOP 09, KDU–ČSL či Strana zelených.

Kdyby Nevím a Ostatní udělali koalici Ostatní-Nevím, mohla by být třetí.

Posted by Jakub Horak on 18. září 2015

A nápad bujel, začaly chodit také první reakce . Když Horák viděl, jaký ohlas nápad na založení hnutí vzbudil, rozhodl se přejít od slov k činům a založil internetovou petici – pro registraci nového hnutí u ministerstva vnitra je potřeba shromáždit 1000 podpisů. Petici, která vznikla v pátek, do sobotního odpoledne podepsalo už téměř 1300 lidí. Pro registraci hnutí u ministerstva je však potřeba klasická petice, která kromě jména, příjmení, místa bydliště a data narození obsahuje i vlastnoruční podpis. Horák se teď proto spolu s dalšími aktivisty chce zaměřit na sběr ověřených podpisů, které lze předložit ministerstvu.

Zároveň začaly vznikat první plakáty se sloganem NEVÍM – většinou dílem příznivců – a Horák pro hnutí nechal založit i vlastní internetové stránky. Výhodu svého politického projektu vidí právě v názvu. „Základním problémem nové politické strany je, že se neobjevuje v průzkumech, takže občané nemají důvěru v její volební úspěch. Proto založíme hnutí NEVÍM, které už v průzkumech je, a to na velmi pěkném místě,“ glosoval Horák na svém facebookovém profilu prvotní impuls, kterým byla zmíněná sonda agentury Phoenix.

Na jednu stranu se tváří, že projekt myslí vážně – začal si například říkat „předseda“ -, zároveň ale neopouští prvotní recesistický étos.„Internetovou peticí jsme získali kontakty podporovatelů, které příští týden obejdeme s petičními archy,“ uvedl pak pro ECHO24.cz a dodal: „Vzhledem k tomu, že jsme antikorupční hnutí, které otevřeně přiznává, že veškerý zisk ze státních příspěvků rozdělí mezi své členy, je o podpisy velký zájem a každý by si měl pospíšit, aby na něj taky něco zbylo.

V politice pak chce hnutí vsadit hlavně na neokoukané tváře. „Velkým problémem zavedených stran a hnutí je, že do svého čela postaví lidi zdánlivě poctivé, kteří se potom ukáží jako mafiáni, neschopní, perverzáci a podobně. To přinese ztrátu politických hlasů. Zásadou hnutí NEVÍM proto je, hned od začátku nasadit co nejdivnější lidi do vedoucích funkcí, aby nemohlo dojít k žádnému zklamání,“ sdělil k plánované strategii hnutí Horák, který mimo jiné působí v hudební skupině Vanessa a sám sebe označuje mimo jiné za antropologa.

A politický program? Prý bude stejný, jako jeho název. „Přemýšlíme intenzivně, co jako hlavní program prosazujeme, ale nevíme.“ Hnutí mezitím zveřejnilo alespoň několik bannerů.

Vědci, kteří zjistili, podporují hnutí Nevím.http://www.hnuti-nevim.cz#prostenevim

Vzhledem k tomu, že na internetu se podařilo získat potřebnou tisícovku podpisů během jednoho dne, je docela dobře možné, že hnutí nasbírá potřebnou kvótu i v klasické petici. Pak by ho ministerstvo vnitra zaregistrovalo, coby nový politický subjekt a hnutí by se tak mohlo začít účastnit politického života. Oznámit, jestli se hnutí bude účastnit blížících se krajských a parlamentních voleb, však zatím Horák nechtěl – prý sám neví.

Čtěte také: Nejlepší dárek pro Putina? Zeman, navrhují recesisté

Recese tureckých studentů: Když mešity, tak i chrámy rytířů Jedi

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.