Nové politické hnutí ‚Nevím‘. Z internetové recese se stal hit

Už vzniká i petice

Nové politické hnutí ‚Nevím‘. Z internetové recese se stal hitNOVÉ
'Předseda' hnutí nevím Jakub Horák. Foto: Foto: Facebook Jakuba Horáka
Domov

vb Echo24

Na počátku byl podiv nad výsledkem průzkumu, kde se množství voličů nedokázalo rozhodnout pro žádnou ze stran, páteční rozpoložení s lahví vína a jeden „výtečný nápad“. Výsledkem je iniciativa s názvem „hnutí Nevím“, která za pouhých pár desítek hodin vyvolala značný zájem a tváří se, že ambicí může být i vznik skutečné politické strany. Za nápadem stojí Jakub Horák, který kromě jiného podniká v oboru reklamy a marketingu, ale je i znám svými hudebními a dalšími aktivitami. Vznikla dokonce už i petice za registraci nového uskupení.

Politické „hnutí Nevím“ vzniklo jako recesistická iniciativa, jeho založení Jakub Horák oznámil teď v pátek na Facebooku, kde je v tamní komunitě známou postavou. Reagoval tím s nadsázkou na nedávno zveřejněné údaje výzkumného centra Phoenix, podle nichž se pro možnost „nevím“ v nadcházejících volbách vyslovilo 8,4 % respondentů. To je víc, než by dostaly TOP 09, KDU–ČSL či Strana zelených.

Kdyby Nevím a Ostatní udělali koalici Ostatní-Nevím, mohla by být třetí.

Posted by Jakub Horak on 18. září 2015

A nápad bujel, začaly chodit také první reakce . Když Horák viděl, jaký ohlas nápad na založení hnutí vzbudil, rozhodl se přejít od slov k činům a založil internetovou petici – pro registraci nového hnutí u ministerstva vnitra je potřeba shromáždit 1000 podpisů. Petici, která vznikla v pátek, do sobotního odpoledne podepsalo už téměř 1300 lidí. Pro registraci hnutí u ministerstva je však potřeba klasická petice, která kromě jména, příjmení, místa bydliště a data narození obsahuje i vlastnoruční podpis. Horák se teď proto spolu s dalšími aktivisty chce zaměřit na sběr ověřených podpisů, které lze předložit ministerstvu.

Zároveň začaly vznikat první plakáty se sloganem NEVÍM – většinou dílem příznivců – a Horák pro hnutí nechal založit i vlastní internetové stránky. Výhodu svého politického projektu vidí právě v názvu. „Základním problémem nové politické strany je, že se neobjevuje v průzkumech, takže občané nemají důvěru v její volební úspěch. Proto založíme hnutí NEVÍM, které už v průzkumech je, a to na velmi pěkném místě,“ glosoval Horák na svém facebookovém profilu prvotní impuls, kterým byla zmíněná sonda agentury Phoenix.

Na jednu stranu se tváří, že projekt myslí vážně – začal si například říkat „předseda“ -, zároveň ale neopouští prvotní recesistický étos.„Internetovou peticí jsme získali kontakty podporovatelů, které příští týden obejdeme s petičními archy,“ uvedl pak pro ECHO24.cz a dodal: „Vzhledem k tomu, že jsme antikorupční hnutí, které otevřeně přiznává, že veškerý zisk ze státních příspěvků rozdělí mezi své členy, je o podpisy velký zájem a každý by si měl pospíšit, aby na něj taky něco zbylo.

V politice pak chce hnutí vsadit hlavně na neokoukané tváře. „Velkým problémem zavedených stran a hnutí je, že do svého čela postaví lidi zdánlivě poctivé, kteří se potom ukáží jako mafiáni, neschopní, perverzáci a podobně. To přinese ztrátu politických hlasů. Zásadou hnutí NEVÍM proto je, hned od začátku nasadit co nejdivnější lidi do vedoucích funkcí, aby nemohlo dojít k žádnému zklamání,“ sdělil k plánované strategii hnutí Horák, který mimo jiné působí v hudební skupině Vanessa a sám sebe označuje mimo jiné za antropologa.

A politický program? Prý bude stejný, jako jeho název. „Přemýšlíme intenzivně, co jako hlavní program prosazujeme, ale nevíme.“ Hnutí mezitím zveřejnilo alespoň několik bannerů.

Vědci, kteří zjistili, podporují hnutí Nevím.http://www.hnuti-nevim.cz#prostenevim

Vzhledem k tomu, že na internetu se podařilo získat potřebnou tisícovku podpisů během jednoho dne, je docela dobře možné, že hnutí nasbírá potřebnou kvótu i v klasické petici. Pak by ho ministerstvo vnitra zaregistrovalo, coby nový politický subjekt a hnutí by se tak mohlo začít účastnit politického života. Oznámit, jestli se hnutí bude účastnit blížících se krajských a parlamentních voleb, však zatím Horák nechtěl – prý sám neví.

Čtěte také: Nejlepší dárek pro Putina? Zeman, navrhují recesisté

Recese tureckých studentů: Když mešity, tak i chrámy rytířů Jedi