Co všechno Babiš vlastní? Miliardáři patří přes 250 firem
Střet zájmů?
V souvislosti se zákonem o střetu zájmů, který bude Sněmovna po vetu prezidenta Miloše Zemana znovu projednávat na zítřejším zasedání, přinášíme soupis majetku miliardáře a ministra financí v jedné osobě Andreje Babiše. V portfoliu předsedy hnutí ANO figuruje nejen holding Agrofert, jenž zastřešuje více než 250 firem, ale také investiční fond Hartenberg či společnost SynBiol, pod níž spadá nechvalně proslulá farma Čapí hnízdo.
Babiš je stoprocentním vlastníkem koncernu Agrofert, který je jednou z největších firem v postkomunistické Evropě a který sdružuje více než 250 firem z odvětví chemie, zemědělství, potravinářství, lesnictví, dřevařství, pozemních technologií, techniky, dopravy, obnovitelných zdrojů (biopaliva) a médií.
Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko), SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, mlékárny, masozávody, pekárny a další potravinářské firmy či vydavatelství Mafra, které vydává mimo jiné deníky Mladá Fronta DNES, Lidové noviny a provozuje portál iDnes.cz. Babiš vlastní také rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko. Časopis Forbes jej již dříve vyhlásil nejvlivnější osobou ve světě českých médií.
Ministr po vstupu do vlády v roce 2013 z vedení Agrofertu odešel. Začátkem letošního ledna Babiš České televizi řekl, že pokud poslanci Zemanovo veto zákona o střetu zájmů přehlasují, zbaví se Agrofertu do konce měsíce. Majetek firmy by podle spekulací médií mohl skončit v takzvaném svěřenském fondu.
Babiš je předsedou správní rady Nadace Agrofert. Je také jediným vlastníkem společnosti SynBiol. Podle médií prostřednictvím této firmy vlastní například farmu Čapí hnízdo a účast ve fondu Hartenberg Holding. Na SynBiol jako společnost nástupnickou přešla v roce 2014 odštěpená část jmění Agrofertu.
Fond soukromého kapitálu Hartenberg založil Babiš spolu s bývalým investičním ředitelem Penty Jozefem Janovem. Fond vstoupil do zdravotnického byznysu nákupem několika klinik asistované reprodukce a z holdingu FutureLife, který tyto investice zastřešuje, vytvořil lídra v Česku a evropskou dvojku. Má kliniky v zahraničí, vlastní mimo jiné i většinový podíl v Poliklinice Modřany.
Dalšími oblastmi, kterým se fond věnuje, jsou biotechnologická společnost Imunoglukan a společnost Good Food, významný evropský výrobce rýžových vaflí. Letos se fond začal věnovat i nemovitostem, když v Ostravě koupil kancelářský komplex Orchard.
Server HlídacíPes.org napsal, že Babiš loni v prosinci transformoval dosud neaktivní firmu Kostelecké maso uzeniny (slouží ke správě majetku), jejímž je jediným akcionářem. Firma změnila název na AGABSY a do statutárních orgánů usedla Babišova životní partnerka Monika a lidé spojení s holdingem Agrofert. Podle serveru může firma sehrát významnou roli v transformaci ministrových podnikatelských aktivit, pokud bude přijat takzvaný lex Babiš.
Ministr je jedním z nejbohatších Čechů. Loni v říjnu časopis Forbes uvedl, že Babiš je se 70 miliardami korun druhým v pořadí za vlastníkem investiční skupiny PPF Petrem Kellerem (255 miliard korun). Podle žebříčku týdeníku Euro je Babiš rovněž druhým v pořadí, jeho majetek má být ale ve výši 105 až 120 miliard korun.
Začátkem prosince Babiš pro denik.cz uvedl, že jako fyzická osoba si od roku 1993 oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun. Za tu dobu na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. „Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ řekl serveru Babiš. Pro Hospodářské noviny zmínil ministr hrubé příjmy v letech 1993 až 2015 ve výši 1,86 miliardy korun.