2 KRÁTERY NA SIBIŘI

Vědci už vědí, co způsobuje tajemné sibiřské krátery

NOVÉ

Ruští vědci zveřejnili první výsledky svého zkoumání záhadného kráteru na sibiřském poloostrově Jamal. Ten byl objeven v polovině července. Podle nich je pravděpodobné, že za vznik kráteru může uvolňování metanu v důsledku tání permafrostu a následný výbuch tohoto plynu, píše mezinárodní vědecký týdeník The Nature.

Měření odhalilo nezvykle vysoké množství metanu uvnitř kráteru, uvedl Andrej Plekhanov z Vědeckého centra arktických studií. ,,Běžná hodnota koncentrace tohoto plynu je jen 0,000179 %, avšak v kráteru jsme naměřili dokonce 9,6 %,“ dodal Plekhanov, který výzkumnou expedici vedl.

Pro definitivní potvrzení hypotézy je podle Plekhanova nutné provést měření hodnoty metanu ve stěnách kráteru. To však bude poměrně obtížné vzhledem k tomu, že okraje kráteru pomalu tají a hroutí se dovnitř kráteru.

Čtěte také: VIDEO: Vědci zkoumají záhadný kráter 'na konci světa'

Tým vědců kolem Plekhanova je přesvědčen, že kráter vznikl vlivem netradičně teplých letních měsíců v letech 2012 a 2013. Průměrné teploty tehdy činily 5 °C. Vlivem rostoucích teplot věčně zmrzlá půda taje, dochází k uvolňování metanu a vzniku bublinek tohoto plynu pod ledem rozmrzajícího permafrostu.

V sibiřském permafrostu se nachází obrovská ložiska metanu, který tvoří takzvané hydráty. Tento plyn je za určitých nízkých teplot stabilní. Při oteplování permafrostu však dochází k uvolňování metanu a jeho erupci.

Také další vědci se nezdráhají za příčinu vzniku kráteru označit globální oteplování. Za poslední dvě desetiletí se totiž teplota permafrostu v hloubce dvaceti metrů zvýšila o celé 2 °C, poznamenal geochemik Alfred Wegener z Institutu v německé Postupimi. Larry Hinzman, hydrolog Univerzity na Aljašce, proto varuje, že by se krátery takovýchto rozměrů v oblastech s věčně zmrzlou půdou mohly stát běžným jevem.

Čtěte také: Nejdřív kouř, pak záblesk. K záhadnému kráteru přibyly další dva

Místní pastevci sobů objevili v uplynulých týdnech na Sibiři další dva menší krátery. Vědci se v reakci na tyto objevy obávají dalšího oteplování a uvolňování metanu, což by mohlo vážně ohrozit místní obyvatele a také tamní průmysl. Ve vzdálenosti pouhých 30 kilometrů se totiž nachází rozsáhlé Bovanenkovo ložisko zemního plynu.

Ruský tým vědců z toho důvodu navrhl, aby byly provedeny preventivní vrty do permafrostu za účelem umělého uvolnění tlaku. Larry Hinzman ale oponuje, že to by bylo extrémně náročné, ba přímo neproveditelné.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.