Satelitní snímky: Rusko buduje v Sýrii další základny

Nové satelitní snímky

Satelitní snímky: Rusko buduje v Sýrii další základnyNOVÉ 2
Svět

Echo24

Rusko buduje severně od syrského přístavu Latákíja dvě nové vojenské základny. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odkazem na satelitní snímky. Další rozšiřování ruské vojenské přítomnosti ve válkou zmítané zemi je údajně ze snímků znatelné při pobřeží Středozemního moře. 

Informace o aktivitách ruské armády v Sýrii byly v minulých dnech soustředěny spíš do zóny jižně od Latákíje, kam Moskva dopravila téměř třicítku bojových letounů. Podle amerického tisku Rusové do Sýrie poslali rovněž tanky, baterie protivzdušné obrany, obrněné transportéry a mobilní obydlí pro 2000 lidí. 

Čtěte také: Velezrada? Ruští vojáci odmítli nastoupit na syrskou misi

Nové satelitní snímky společnosti IHS Jane‘s, které měli redaktoři The Wall Street Journal možnost prostudovat, přinášejí nové důkazy o rozšiřování ruské vojenské přítomnosti. Na snímcích pořízených v polovině září je údajně severně od Latákíje vidět zbrojní sklad, základy nových budov a stany pro vojáky. Podle expertů Jane‘s to dokazuje, že Moskva hodlá své vojáky rozmístit na obou místech, severně i jižně od přístavu. 

Čtěte také: Netanjahu se s Putinem dohodl na spojenectví v Sýrii

Rusko a USA už zase hledají společnou řeč. Kvůli Sýrii

Rusko potvrdilo přítomnost vojáků v Sýrii. Jsou tam kvůli zbraním

Podle analýzy The Wall Street Journal ruské vedení ukazuje málo ochoty ke spolupráci s USA v boji s Islámským státem, přestože se objevují signály jeho zájmu koordinovat postup. „Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, má v Sýrii velké strategické zájmy. Pobřeží nabízí Rusku životně důležitý přístup ke Středozemnímu moři a asi sto kilometrů jižně od Latákíje má Rusko námořní základnu v přístavu Tartús,“ napsal americký list.