Frustrace a nezaměstnanost? Ne. Islám hraje v radikalizaci muslimů velkou roli, tvrdí studie

Džihádisté

Frustrace a nezaměstnanost? Ne. Islám hraje v radikalizaci muslimů velkou roli, tvrdí studieNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Islámské náboženství hraje velkou roli při radikalizaci mladých muslimů v Evropě. Naopak frustrace a nedostatek pracovních vyhlídek samy o sobě vliv prakticky nemají. K těmto závěrům došla studie, kterou na Vídeňské univerzitě provedl islámský teolog Ednan Aslana. O studii na svém webu informoval německý deník Die Welt.

Studie, která proběhla v Rakousku, byla prováděna formou rozhovorů s celkem 29 delikventními muslimy, z nichž 26 bylo ve vězení a tři v zařízení pro mladistvé. Většina z dotázaných uvedla jako zlomový okamžik ve svém životě „intenzivní studium náboženské problematiky“. Náboženství prý pro ně představuje možnost, která dává jejich životu smysl a strukturu.

Levicoví intelektuálové se často snaží vysvětlovat radikalizaci muslimů špatnými sociálními poměry, nezaměstnaností a špatnými vyhlídkami do budoucna a z toho plynoucí frustrací. To ale rakouská studie vůbec neukázala. Frustrace a nedostatek profesních vyhlídek samy o sobě rozhodně nejsou důvodem k obrácení se k radikálnímu islamismu. Studie rovněž popřela další tradované informace, že radikální islamisté, kteří se nezřídka vrhají na terorismus, mají jen povrchní povědomí o islámu.

Velkou roli v životě džihádistů hrají také mešity a náboženské autority. „Lidé, kteří mají vyšší náboženské postavení, působí jako autoritativní orgány, a hrají v šíření ideologie ústřední roli,“ uvádí studie.

Většina z účastníků studie pocházela ze silně muslimských rodin již před svou radikalizací. Sami sebe pak tito radikálové považují za jediné pravé muslimy.

Výzkum trval 18 měsíců a byl financován rakouským ministerstvem zahraničí.

Čtěte také: Jaderný Islámský stát? Noční můra, která se mohla stát realitou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články