Indický guru byl odsouzen za znásilnění. Protesty si vyžádaly desítky mrtvých
Soud s indickým guru
Minimálně 29 mrtvých si vyžádaly nepokoje, které propukly v Indii poté, co byl dnes kontroverzní duchovní učitel Gurmít Rám Rahím Sinh před soudem shledán vinným ze znásilnění dvou svých stoupenkyň. Informovala o tom indická policie a oficiální činitelé. O výši trestu podle agentury AP soud rozhodne v pondělí. Guru všechna obvinění popírá.
Do města Pančkula ve státě Harijána na severu země, kde soud zasedá, se vydaly desítky tisíc Sinhových přívrženců, kteří ve vinu svého guru nevěří. Ve městě byly rozmístěny tisíce příslušníků armády a polovojenských jednotek. Ani oni ale nedokázali zabránit propuknutí nepokojů, při kterých Sinhovi stoupenci napadli železniční a čerpací stanice i televizní přenosové vozy. Nepokoje krom státu Harijána zasáhly i Paňdžáb, hlavní město Dillí a stát Rádžasthán.
Bilance 17 mrtvých nemusí být konečná. Více než 200 osob bylo zraněno. V Dillí stoupenci kontroverzního duchovního učitele zapálili několik autobusů a dva prázdné železniční vagóny.
Televizní záběry ukázaly převrácená, hořící auta v Pančkule i mrtvé tělo ležící na jedné z ulic. Nemocnice v Pančkule je zaplavená zraněnými, které sem záchranáři převážejí sanitkami a lidé přinesli na improvizovaných nosítkách. Z jedné části města stoupá kouř.
Guru Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle něj asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic.
Padesátiletý vousatý Sinh je populární osobnost; má vzezření rockové hvězdy a vystupuje na rockových koncertech. Píše také scénáře k filmům, v nichž pak sám hraje. Ve snímcích Sinh mimo jiné bojuje proti zlosynům a vyhazuje hořící motorky do vzduchu.
Před soudem čelí Sinh obvinění, že v roce 2002 znásilnil dvě své stoupenkyně v sídle hnutí ve městě Sirsa. Kromě toho je také podezřelý, že přesvědčil asi 400 svých mužských příznivců, aby podstoupili kastraci. I to však guru odmítá. Důvodů, proč muži s kastrací souhlasili, byla uvedena řada; kupříkladu to mohlo být kvůli slibům, že se tímto krokem více přiblíží k bohu.