Putinův přítel na telefonu: Merkelová je na drátě nejčastěji

Telefonáty s Kremlem

Putinův přítel na telefonu: Merkelová je na drátě nejčastěji
Setkání ruského prezidenta s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, 6. června 2014 Foto: Foto: Prezidentské noviny a informační kancelář Vladimíra Putina (eng.kremlin.ru)
Svět

Ruský prezident Vladimir Putin se od březnové anexe Krymu ocitl v jisté politické izolaci. I když se s předními světovými státníky stýká v poslední době jen výjimečně, potřeba situaci řádně probrat s ostatními se jasně projevila – na výpisu telefonních hovorů. S nejvýznamnějšími hlavami západních států volal Putin od začátku letošního roku téměř 120krát. Oficiální telefonní hovory spočítal zpravodajský server Die Welt. 

Alexandr Lukašenko, běloruský prezident a známý Putinův přítel, může jen tiše závidět Angele Merkelové. Zatímco on si se svým sousedem po telefonu oficiálně popovídal sedmkrát, německá kancléřka byla od letošního ledna „na drátě“ už třiatřicetkrát. S ruským prezidentem si tak volá průměrně jednou týdně a především ze všech světových státníků nejčastěji. I když byly některé jejich hovory součástí konferencí společných s dalšími představiteli západních mocností, jednadvacet telefonátů proběhlo čistě mezi „dvěma ušima“.

Druhý nejpopulárnější v Putinově telefonním adresáři je francouzský prezident François Hollande, ve spojení byli osobně šestkrát a devětkrát byl Holland součástí konferenčních mobilních hovorů.

Hlava Spojených států se sice momentálně zařadila až na třetí místo, všech deset hovorů s Obamou však proběhlo pouze v soukromí.  

S kým volá Putin nejčastěji:

Od začátku roku 2014 telefonoval Putin s uvedenými sedmi státníky doposud 119krát. Podle statistik z minulého roku je tak na lince téměř dvakrát více než loni.

 1. Angela Merkelová (Německo) – 33 telefonátů
 2. François Hollande (Francie) – 15 telefonátů
 3. Barack Obama (USA) – 10 telefonátů
 4. Nursultan Nazarbajev (Kazachstán) – 9 telefonátů
 5. Alexandr Lukašenko (Bělorusko) – 7 telefonátů
 6. Petro Porošenko (Ukrajina) – 6 telefonátů
 7. David Cameron (VB) – 6 telefonátů

Z množství telefonních hovorů je vidět, že Putin nejvíce volal během března, kdy došlo k ruské anexi Krymu a v průběhu července, kdy bylo nad ukrajinským územím sestřeleno malajsijské letadlo s 298 civilisty.  

Čtěte také: Malajsijská úřednice odmítá, že okradla cestující ze zmizelého letadla

 • leden – 4 telefonáty
 • únor – 11 telefonátů
 • březen – 25 telefonátů
 • duben – 8 telefonátů
 • květen – 13 telefonátů
 • červen – 21 telefonátů
 • červenec – 24 telefonátů
 • srpen – 13 telefonátů

Podle serveru Die Welt vedlo neustálé vyměňování informací mezi Putinem, Merkelovou a ostatními státníky k naplánování oficiálního setkání v Minsku, které se odehraje příští týden. Poprvé od počátku ukrajinské krize se zde ruský prezident setká s ukrajinským. 

Čtěte také: Minsk chystá summit o Ukrajině. Přijede Putin i Ashtonová