1 Tragický hurikán

Stovky mrtvých po hurikánu na Haiti, statisíce lidí potřebují pomoc

, AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Hurikán Matthew již má na Haiti na svědomí 572 lidských životů. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informaci místních úřadů. Ještě ve čtvrtek činila bilance řádění živlu v jedné z nejchudších zemí světa 136 mrtvých. Čtyři mrtvé hlásí také Dominikánská republika, naopak Kuba, Bahamy i USA dosud žádnou oběť neoznámily. Během odpoledne evropského času se hurikán nacházel 55 kilometrů od Mysu Canaveral. Není vyloučeno, že se oko hurikánu přesune nad floridskou pevninu.

Většina obětí podle stanice BBC připadá na města a rybářské vesnice na jižním pobřeží Haiti. Asi padesátka lidí zahynula ve městě Roche-à-Bateau. „Několik desítek lidí“ zahynulo podle agentury Reuters v městečku Les Anglais. V oblastním středisku Jérémie živel smetl čtyři pětiny domů a v celé provincii zničil 30.000 domů. Mnoho lidí zabily padající stromy, letící trosky či rozvodněné řeky. Rychlost větru přesahovala 230 kilometrů za hodinu.

Mnozí jsou podle nevládních organizací bez telefonického spojení a elektřiny, končí jim zásoby potravin a vody. Pomoc v jedné z nejchudších zemí světa podle OSN potřebuje na 350.000 lidí. Na Bahamách musely úřady zachraňovat nejméně 30 lidí, kteří po úderu živlu uvízli ve svých domovech, ale nehlásí žádné mrtvé či raněné.

Podle OSN čeká Haiti nejhorší humanitární krizi od zemětřesení v roce 2010, během kterého zemřelo 230.000 lidí a země se z něj dodnes nevzpamatovala. Záplavy způsobené hurikánem mohou znečistit zdroje pitné vody, které je už teď nedostatek, a vyvolat epidemii cholery. Varování už varovala Panamerická zdravotnická organizace. Washington přislíbil pomoct částkou milion dolarů (24,3 milionu Kč), Evropská unie podle agentury EFE oznámila, že pošle téměř 7 miliard korun.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že v příštích 48 hodinách bude hurikán nadále slábnout. Matthew se okolo 14:00 evropského času nacházel asi 55 kilometrů severovýchodně od Mysu Canaveral a pohyboval se severním směrem rychlostí 20 kilometrů v hodině.

Oko hurikánu zatím nevstoupilo na floridskou pevninu, ale není vyloučeno, že se tak stane později. Pobřeží tohoto amerického státu i tak bičují silný vichr a vlnobití. Letiště v ohrožené oblasti jsou uzavřená, zrušeno bylo přes 3 000 letů. Na Floridě stejně jako v Georgii a Jižní Karolíně platí stav ohrožení.

Živel je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let. Americké úřady již doporučily či nařídily evakuaci zhruba dvou milionů lidí z pobřežních oblastí. Prezident Barack Obama po Floridě vyhlásil stav nouze i v Jižní Karolině, což umožňuje rychlejší pomoc z federálních amerických zdrojů.

Guvernér Floridy Rick Scott na twitteru doporučil občanům, aby neustále nabíjeli své chytré telefony, dokud mají přístup k elektřině. Také připomněl, že Američany bude o aktualitách informovat v notifikacích National Hurricane Center. Pokud by hurikánu lidé čelili ve svém domě, mají se přesunout do vnitřních místností, napsal guvernér v jiném tweetu.

Hurikán, který si v Karibiku vyžádal stovky obětí, v pátek u východního pobřeží amerického státu Florida výrazně zeslábl, nadále však s větrem až 195 kilometrů v hodině zůstává nebezpečným. Matthewa nyní americké Národní středisko pro hurikány (NHC) řadí do třetí kategorie síly hurikánu, dosud patřil do čtvrté, tedy druhé nejvyšší kategorie.

Čtěte také: Hurikán Matthew se žene na Floridu. Úřady čekají přímý zásah

,