Jihočeskou kandidátku ČSSD by mohl vést starosta Mrvka

Jihočeskou kandidátku ČSSD by mohl vést starosta Mrvka 1
Domov

Echo24

Kandidátem na volebního lídra ČSSD v Jihočeském kraji je starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka, schválilo dnes předsednictvo strany. Novinářům to řekl premiér a šéf strany Bohuslav Sobotka. Lídry ostatních krajů se užší vedení ČSSD zabývalo už před týdnem, kandidáti ještě musí v jednotlivých regionech uspět v hlasování všech členů. V Praze by se měl ucházet o hlasy i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který začátkem týdne řekl, že o první pozici usilovat nebude.

„Dnes jsme měli poslední návrh na lídra, který se týkal Jihočeského kraje. Předsednictvo schválilo pana Mrvku, je to úspěšný starosta,“ řekl novinářům Sobotka před dnešním jednáním ústředního výboru ČSSD. Definitivně o lídrech kandidátek rozhodnou stejně jako v případě ostatních regionů zástupci krajské organizace.

Ve většině krajů schválilo předsednictvo ČSSD jen jednoho kandidáta, v Praze byli původně tři. Ludvík však začátkem týdne ohlásil, že z boje o první pozici odstupuje, protože neprosadil svou představu o dalších příčkách listiny. Po páteční schůzce se zástupci Prahy však Sobotka řekl, že Ludvík zůstává ve hře, stejně jako pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.

„V Praze jsou tři kandidáti na lídra, takže bude vybrán jeden z nich, já současně požádal vedení pražské organizace, aby ještě přišli s návrhy, které umožní, aby pražská organizace šla do voleb maximálně jednotná,“ řekl dnes Sobotka. Situaci v jihočeské krajské koalici, kde v pondělí proběhne smírčí řízení, dnes podle Sobotky předsednictvo ČSSD neřešilo.

Ludvíkovi vadilo, že jeho náměstkyně a někdejší místopředsedkyně Lenka Teska Arnoštová obsadila v Praze až páté místo. Dolínek dnes připustil, že by mohlo ještě dojít ke změnám a Arnoštová by se mohla posunout výš. „Ona je přesně někdo, o kom se můžeme bavit, zda to páté místo je to nejlepší. Nechte nás chvíli ještě se o tom bavit,“ řekl novinářům.

Dolínek si přeje, aby Ludvík mezi uchazeči o lídra zůstal. „Myslím si, že je to jeden z našich nejkvalitnějších členů a představitelů,“ uvedl. Dolínek rozumí Ludvíkovu rozladění. „Chápu, že byl v pondělí nespokojený, že to nedopadlo stoprocentně podle jeho přání, ale když většina členů si přeje něco jiného, tak se pojďme o tom bavit,“ řekl. Skládání kandidátky je v ČSSD demokratický proces, nikoliv diktát shora, dodal.

Dnešní jednání širšího vedení ČSSD bude hlavně volit členy některých stranických orgánů, zabývat by se mělo ale i úvodní fází volební kampaně. Sobotka uvedl, že ve svém projevu chce hodnotit přípravu na volby. „Také debatu o sestavování kandidátních listin, ale určitě budu také mluvit o prioritách, která má ČSSD v Parlamentu,“ uvedl.