2 Povolební vyjednávání

V Plzeňském kraji jdeme do opozice, jediná možnost, přiznal Babiš

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , , , , ,

Vítěz voleb v Plzeňském kraji hnutí ANO jde do opozice i v tomto regionu. Po pondělním jednání se strany dohodly na vládnoucí koalici ČSSD, ODS, Starostů a patriotů a Koalice pro Plzeňský kraj. Je to už tak třetí kraj, které nepovede vítězné Babišovo hnutí. Informovala o tom Česká televize.

Hejtmanem Plzeňského kraje se zřejmě stane Josef Bernard z ČSSD. Vítězi voleb hnutí ANO tak nezbývá, než jít do opozice spolu s TOP 09, SPD/SPO a komunisty. Vládnoucí koalice ČSSD, ODS, Starostů a patriotů a Koalice pro Plzeňský kraj bude mít těsnou nadpoloviční většinu 23 křesel ve 45členném zastupitelstvu.

Zástupci hnutí ANO zkoušeli do poslední chvíle najít koaličního partnera. „Včera jsme se na centrále dohodli, že pro nás není v Plzeňském kraji ČSSD partner pro jednání. Nabídli jsme ještě večer spolupráci ODS, a to včetně místa hejtmana pro ODS,“ řekl těsně před začátkem úterní tiskové konference nové koalice krajský předseda ANO Jan Volný. Lídr ANO Miloslav Zeman současně řekl, že ho kontaktovala ODS s informací, že jednání o koalici se ubírají jiným směrem.

Po Královéhradecku a Pardubicku je to tak již třetí kraj, který nepovede vítězné ANO. Hnutí Andreje Babiše přitom vyhrálo volby v 9 z 13 krajů, na hejtmanský post však všude nedosáhne. Sám Babiš to označil za podvod na voličích, počítá však alespoň se čtyřmi hejtmany.

Čtěte také: Babišovy počty: devět vítězství, jen čtyři hejtmanská křesla

Na svém Facebooku se šéf ANO pustil do Josefa Bernarda, který se zřejmě stane novým hejtmanem Plzeňského kraje. „ČSSD oligarchie jede: Zástupce podivně zprivatizované Škody Transportation, která vysála peníze z Českých drah a DPP, bude plzeňský hejtman. Svítit jim u toho bude Roman Jurečko, kmotr ODS, co řídí jak Martina Baxu, tak Jiřího Pospíšila. My jsme s nimi vládnout odmítli, i když jsme v Plzeňském kraji vyhráli, jdeme do opozice. Jediná možnost,“ napsal Andrej Babiš na sociální sítě.

O složení koalice, která by vyšachovalo ANO, se spekulovalo v Plzeňském kraji již od víkendu. Povolební vyjednávání reflektovalo i situaci ve městě Plzni, kde ANO před dvěma lety sice vyhrálo obecní volby, ale skončila v opozici. Město vede koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Občané patrioti. Lídr ČSSD Josef Bernard plzeňskou koalici označil v pondělí za dobře fungující a k něčemu podobnému chtěl dojít i v kraji.

V devítičlenné radě bude mít ČSSD kromě hejtmana další tři radní – pro oblast regionálního rozvoje, zdravotnictví a sociální věci. Tyto posty obsadí jejich dosavadní radní Ivo Grüner, Milena Stárková a Zdeněk Honz. ODS připadne post prvního hejtmanova náměstka pro ekonomiku, investice a majetek pro Marcelu Krejsovou, náměstka pro kulturu a památkovou péči bude zastávat lídr ODS Martin Baxa. Radní pro životní prostředí a zemědělství bude Radka Trylčová z ODS. Lídr Starostů a Patriotů Pavel Čížek se stane náměstkem hejtmana pro dopravu, lídryně Koalice pro Plzeňský kraj Jana Bartošová radní pro školství a cestovní ruch.

Volby v Plzeňském kraji vyhrála ANO s 11 mandáty, ČSSD má devět, ODS osm, KSČM šest, Starostové a Patrioti čtyři, TOP 09 tři a Koalice pro Plzeňský kraj a koalice SPD a SPO po dvou mandátech. Vznik koalice znamená, že ČSSD v kraji podruhé za sebou získá díky koaličnímu vyjednávání post hejtmana, aniž by vyhrála volby. Před čtyřmi lety vyhrála krajské volby těsně ODS, po dohodě ČSSD a KSČM ale skončila v opozici.

Čtěte také: Babišovi hrozí, že bude vyšachován i v Plzeňském kraji

, ,