Trump chce za ministra zahraničí Putinova přítele a šéfa firmy ExxonMobil

Povede diplomacii byznysman?

Trump chce za ministra zahraničí Putinova přítele a šéfa firmy ExxonMobilAKTUALIZOVÁNO
Rex Tillerson Foto: Foto: archiv
1
Svět

Echo24

Budoucí americký prezident Donald Trump hodlá na post ministra zahraničí nominovat generálního ředitele energetické společnosti ExxonMobil Rexe Tillersona. Uvedla to televizní stanice NBC News, která se odvolává na zdroje z Trumpova týmu. Oba muži se podle médií sejdou ještě během soboty.

Trump hodlal napjatě očekávané jméno příštího šéfa americké diplomacie oznámit příští týden. Americká média ale už od pátku přinášejí zprávy o měnících se šancích jednotlivých kandidátů. Televize CNN nejprve uvedla, že ze seznamu adeptů vypadl bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani.

Za hlavního favorita byl v médiích následně označen někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Mitt Romney, jehož výběr by byl z Trumpovy strany vstřícným krokem směrem k republikánskému establishmentu.

V sobotu se ale začaly objevovat zprávy, že Romney, který v kampani Trumpa tvrdě kritizoval a vybízel k volbě jiného kandidáta, prohrál souboj o ministerský post s mužem, který je Trumpovi ideově bližší.

Tillerson má velmi úzké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a to již o doby, co zastupoval Exxon v Rusku během 90. let. Šéf Center for Strategic and International Studies John Hamre tvrdí, že Tillerson „strávil s Vladimirem Putinem pravděpodobně víc času, než jakýkoliv jiný Američan s výjimkou Henryho Kissingera.“

V roce 2011 Tillerson podepsal za ExxonMobil smlouvu s Ruskem na těžbu v Arktidě, její hodnota by mohla dosáhnout až 300 miliard dolarů. Sankce proti Rusku kvůli Ukrajině ovšem projekt pozastavily.

V roce 2013 vyznamenal Putin Tillersona Řádem přátelství za zlepšování vztahů s Ruskem.