1 Šetření na radnicích

Šetření podle primátora ANO? Sedm náměstků

NOVÉ

Šetříme, hledáme rezervy, bráníme utrácení. Úspory veřejných financí jako by byly pro Andreje Babiše a hnutí ANO mantrou. To ale zřejmě neví jeho primátor v Českých Budějovicích Jiří Svoboda. Nová koalice pod ním přišla s raritou: v jedenáctičlenné radě si zvolila hned sedm náměstků primátora. Tři z nich jsou za ANO. Budějovice měly dosud náměstky čtyři. Změna tak vyjde rozpočet měsíčně na desítky tisíc korun navíc, za příští čtyři roky má oproti minulému období spolknout téměř sedm milionů korun. Babiše informace překvapila. Jak řekl deníku ECHO24.cz, považuje to za zbytečné plýtvání.

Na rekordním počtu sedmi náměstků v jedenáctičlenné radě se shodla koalice ANO (primátor a tři náměstci), Občanů pro Budějovice (2), TOP 09 (1) a lidovců (1). A primátor Svoboda dohodu obhajuje. Na rozdíl od předchozího vedení totiž nemá neuvolněné radní nebo šéfa finančního výboru. Reálně tak prý přidal pouze jedno placené místo, na které v úřadu najde zdroje.

Svobodovo vysvětlení má ovšem jedno velké ale. Náměstek totiž bere výrazně vyšší plat než uvolněný člen rady nebo předseda výboru. A sedm náměstků se tak Českým Budějovicím dost prodraží. Protestuje proti tomu opozice a nelíbí se to ani Andreji Babišovi.

„Určitě je to zbytečné plýtvání,“ říká šéf ANO, který své hnutí prezentuje jako hlavní sílu v hledání úspor. Podle Babiše jde sice o rozhodnutí regionu, ten si ale musí být vědom toho, že vedení nesouhlasí. „Budu informovat krajskou předsedkyni, aby vyslovila náš nesouhlas s takovým postupem,“ dodává.

Za čtyři roky rozdíl v milionech

Mít sedm náměstků, to je skutečně nezvyk. Budějovice si minulé čtyři roky vystačily se čtyřmi, předtím v radě seděli dokonce pouze tři. Jen pro srovnání: města s podobným počtem obyvatel – Pardubice a Hradec Králové – mají po čtyřech náměstcích. Ve více než milionové Praze si Svobodova stranická kolegyně Adriana Krnáčová vystačí se třemi náměstky. Pokud je potřeba více placených funkcí, řeší se to tradičně uvolněním. Nikoliv přidáním dalšího náměstka.

„My jsme byli jako náměstci čtyři. A i tak se naše kompetence často překrývaly. Nedovedu si představit, co tam bude dělat sedm lidí. Budou si akorát překážet,“ řekl deníku ECHO24.cz Miroslav Joch z ČSSD, který na budějovické radnici uplynulé čtyři roky působil jako první náměstek.

„Za celé čtyři roky to vychází na rozdíl 6,7 milionu korun. Za to už by šlo něco postavit. A to mluvíme jen o mzdových nákladech. Radnice teď řeší, že pro sedm náměstků nejsou kanceláře, je dimenzovaná maximálně pro čtyři náměstky. Takže už se stěhuje, ze své kanceláře musel odejít tajemník. Je to celé nesmyslné. Jediný důvod, proč mají České Budějovice sedm náměstků, je, aby byly spokojení všichni v koalici,“ kritizuje bývalý náměstek.

Právě Joch je největším kritikem nárůstu počtu náměstků. Jak před časem spočítal na zastupitelstvu, zatímco uvolněná radní v minulém období brala necelých 53 tisíc korun a uvolněná předsedkyně výboru přes 48 tisíc, měsíční plat náměstka je 60 234 korun. I s avizovanou asistentkou navíc bude nový tým měsíčně o 140 tisíc korun dražší než ten předchozí.

„Za celé čtyři roky to vychází na rozdíl 6,7 milionu korun. Za to už by šlo něco postavit. A to mluvíme jen o mzdových nákladech. Radnice teď řeší, že pro sedm náměstků nejsou kanceláře, je dimenzovaná maximálně pro čtyři náměstky. Takže už se stěhuje, ze své kanceláře musel odejít tajemník. Je to celé nesmyslné. Jediný důvod, proč mají České Budějovice sedm náměstků, je, aby byly spokojení všichni v koalici,“ doplňuje Joch.

Nový budějovický primátor zvýšení nákladů připouští. Jedním dechem ale dodává, že je na magistrátu schopný najít peníze, které nárůst počtu náměstků pokryjí. Pomoci prý má i efektivnější hospodaření města. „Dnes poprvé jednala rada. Sice nám to ještě musí schválit zastupitelstvo, ale dá se říci, že těch necelých sedm milionů korun už máme. Zatím o tom nechci konkrétně mluvit, ale jde o přenastavení jedné smlouvy, šlo by o úsporu 1,6 milionu ročně,“ řekl deníku Svoboda.

A zatím ho brání i krajská předsedkyně Radka Maxová, s níž chce Babiš o plýtvání mluvit. „Je to fakticky navýšení o jednu placenou funkci - náměstka pro dopravu, kterého České Budějovice opravdu potřebují. Mluvilo se o tom, to ano. Ale primátor slíbil, že projde úřad a najde rezervy,“ věří svému kolegovi Maxová.

Čtěte také: Babišovi se nedaří vybírat daně

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.