Nové byty v Úvalech rychle mizí. Prodeje podporuje výstavba nové školy

Svazková škola v Úvalech

Nové byty v Úvalech rychle mizí. Prodeje podporuje výstavba nové školyNOVÉ
Vizualizace nových bytů v Úvalech Foto:

Foto: Arcona Capital

6
Ekonomika

Echo24

Projekt Bydlení Úvaly má pět měsíců od spuštění prodeje druhé etapy prodáno přes polovinu z celkového počtu 46 bytů. Významným krokem v rozvoji celé lokality je dohoda developera společnosti Arcona Capital a města Úvaly o poskytnutí bezmála 20 000 m² pozemků na výstavbu svazkové základní školy se sportovní halou a tělocvičnou pro více než 600 žáků.

„Skladba bytů druhé etapy kopíruje úspěšné složení dispozic první etapy. Bydlení zde najdou nejen rodiny s dětmi, pro které může být skvělou volbou mezonet 3+kk s vlastním vstupem a zahradou, který poskytuje pohodlí bytu s výhodami rodinného domu, ale na své si přijdou i jednotlivci či páry různých věkových skupin. Zajímavostí jsou byty v horních patrech, které disponují střešní terasou, které lze v rámci klientských změn upravit na obytné terasy. Navíc všechny byty, provedené nízkoenergetické třídě B, disponují venkovním prostorem, ať už lodžií, terasou nebo předzahrádkou,“ přibližuje výhody Bydlení Úvaly Michael Odvárko, jednatel společnosti Hostín Development, která za projektem stojí a pokračuje: „Měsíčně registrujeme desítky poptávek, za pět měsíců od zahájení prodeje máme prodáno přes padesát procent bytů,“ doplňuje.

Jasné obrysy už také získává projekt výstavby nové svazkové základní školy na pozemcích developera Arcona Capital, která bude sloužit nejen pro Úvaly, ale také pro obce, které se na její přípravě aktivně podílejí (Dobročovice, Přišimasy, Zlatá, Sibřina, Květnice).

„Výstavba základní školy je v našem plánu již od začátku projektu. Původní plán postavit základní školu ve chvíli, kdy počet nových obyvatel dosáhne více než 1500 obyvatel, byl překonán možností, kterou aktuálně poskytují dotační programy. Na ministerské úrovni bylo potvrzeno rozhodnutí realizovat ve vybraných regionech tzv. svazkové základní školy, které pokryjí potřeby základního vzdělání v širších regionech. Díky aktivitě místní radnice a pana starosty Petra Boreckého má projekt zelenou i v naší lokalitě. Velice rádi pro tento projekt poskytneme naše pozemky, neboť jsme přesvědčeni, že bude přínosem pro region, město i náš projekt,“ říká Zbyněk Laube, ředitel developmentu Arcona Capital.

V současné době se zpracovává projekt pro územní rozhodnutí a dle informací z radničního tisku, pokud půjde vše dobře, by mělo být v druhé polovině roku 2018 vydáno stavební povolení a na jaře roku 2019 by mohla začít výstavba. Otevření školy lze očekávat v roce 2020.

Svazkové základní školy jsou poměrně novou koncepcí, která má být odpovědí na zanikání tzv. malotřídek. Umožňují správu školy svazkem několika obcí, což je výhodné nejen pro jednotlivé obce, ale i žáky. Ti mají možnost využívat různá zařízení jako jsou sportoviště nebo knihovny bez ohledu na jejich umístění.