Nizozemsko má záruky EU, které umožní ratifikaci dohody s Kyjevem

ASOCIAČNÍ DOHODA S UKRAJINOU

Nizozemsko má záruky EU, které umožní ratifikaci dohody s KyjevemAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

Echo24

Summit Evropské unie ve čtvrtek souhlasil se zárukami, které by měly Nizozemsku umožnit ratifikaci asociační dohody s Ukrajinou. Uvedli to diplomaté, závěry se následně objevily na příslušné webové stránce. Nizozemský premiér Mark Rutte žádal záruky, že ratifikace asociační dohody s Ukrajinou není formální krok na cestě ke členství země v EU – tedy, že ratifikace neznamená pro Kyjev postavení kandidátské země – a že unii nezavazuje k vojenské pomoci Kyjevu.

Taková ujištění mají jeho zemi jako poslednímu členskému státu unie umožnit ratifikaci významné dohody mezi EU s Ukrajinou přesto, že proti takovému kroku se letos v dubnu vyslovili nizozemští voliči v právně nezávazném referendu. Přesto čtvrteční krok neznamená, že Nizozemsko dohodu automaticky ratifikuje, Rutte nyní musí věc doma znovu předložit oběma komorám parlamentu.

Večer novinářům na krátkém briefingu řekl, že výsledek jednání v parlamentu není jistý a o většinu bude muset ještě bojovat. „Uvidíme. Jednoduché to nebude,“ připustil s tím, že věc do parlamentu předloží co nejdříve.

Podle dobře informovaného unijního činitele mají záruky podobu „suchého právnického dokumentu“, který nijak nemění samotnou asociační dohodu, ale vysvětluje a rozptyluje nizozemské obavy. Kromě otázky členství a vojenské podpory materiál také například zmiňuje, že EU nebude mít po podpisu vůči Kyjevu závazky finanční pomoci, že dohoda neznamená pro Ukrajince právo na volný pohyb po unii, a že Ukrajina bude bojovat s korupcí.

„Diskuse byla dlouhá a místy složitá. Ale bylo jasné, že dohoda je potřeba, protože je zřejmé, jaká by byla alternativa,“ podotkl dnes unijní představitel. Dokument bude právně závazný ve chvíli, kdy Nizozemsko asociační dohodu ratifikuje.

Už při příchodu na summit byl dnes nizozemský premiér, jehož vláda ratifikaci dlouhodobě prosazuje, opatrně optimistický. Varoval, že krach dohody o přidružení by znamenal likvidaci společného postoje unie vůči Rusku, kterému se evropské směřování Kyjeva nelíbí.

Jen krátce předtím, než okolo půl sedmé večer diplomaté oznámili, že summit Holanďanům jejich záruky potvrdil, ohlásil na twitteru Preben Aaman, mluvčí šéfa unijních schůzek Donalda Tuska konec neformálního pracovního oběda premiérů a prezidentů EU.

Teprve nyní tak – s několikahodinovým zpožděním – v Bruselu začíná formální jednání prosincového summitu. Zabývat se má posilováním evropských obranných schopností a lepší spoluprací s NATO, ale také hospodářskými tématy, včetně rozšíření podoby Evropského fondu strategických investic (EFSI).

Na nyní začínající jednání ještě v noci naváže neformální večeře, kde premiéři a prezidenti mají bez britské kolegyně Theresy Mayové řešit postup evropské strany v budoucích jednáních o odchodu Británie z EU.

Čtěte také: Nizozemští poslanci schválili částečný zákaz zahalování na veřejnosti

EU se dohodla. Prodlouží hospodářské sankce proti Rusku